Indonezja. Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Świat
Indonezja. Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Jest wiele ofiar śmiertelnych
PAP/EPA/ADI WEDA
Pogrzeb osoby zmarłej na Covid-19, Depok, Indonezja

W Indonezji gwałtownie narasta fala zachorowań na Covid-19. W niedzielę odnotowano ponad 21 tys. zakażeń, zmarło 358 osób. Szpitale są przepełnione i nie są w stanie zapewnić pomocy wszystkim chorym. Szczyt zachorowań najprawdopodobniej pojawi się za dwa tygodnie.

Od początku pandemii w Indonezji koronawirusem zakaziło się 2,1 mln osób, z czego zmarło 57 138. Jednak, jak zaznacza AFP, uważa się, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ w indonezyjskiej populacji liczącej ponad 270 mln osób wykonuje się mało testów na obecność wirusa.

 

Wzrost zachorowań można tłumaczyć tym, że z okazji świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadanu miliony osób podróżowały w maju po kraju, by spotkać się ze swoimi bliskimi. Władze odnotowały obecność wysoce zaraźliwych nowych szczepów koronawirusa. - Przewidywaliśmy, że nastąpi wzrost w liczbie zakażeń - powiedziała rzeczniczka indonezyjskiej grupy zadaniowej ds. Covid-19 Nadia Tarmizi. - Szczyt zachorowań może nastąpić za dwa, trzy tygodnie - dodała.

Przepełnione szpitale, niesprawny system opieki zdrowotnej

Narastają obawy, że niesprawny system opieki zdrowotnej w Indonezji nie podoła wysokiej fali zakażeń. AFP poinformowała o pogłoskach, że niektóre przepełnione szpitale są zmuszane do zawracania swoich pacjentów do domów.

 

ZOBACZ: Australia. Panika w sklepach. Z półek znikają papier toaletowy i chleb

 

Szpitale w stolicy kraju Dżakarcie, która jest szczególnie dotknięta epidemią koronawirusa, są pełne pacjentów, w tym tych, którzy zakazili się wariantem Delta. Rząd Indonezji, którego oskarża się o nieodpowiednie podejście do epidemii, wprowadził tymczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się, jednak powstrzymuje się od nakładania surowych restrykcji, jakie stosowano w innych krajach dotkniętych epidemią.

 

Od początku kampanii 5 proc. populacji zostało w pełni zaszczepionych. W sobotę rząd przekazał, że udało się jednego dnia zaszczepić ponad milion osób.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie