Były dowódca armii USA Ben Hodges: Rosja nadal ma plany okupacji Mariupola, Berdiańska, Odessy

Świat
Były dowódca armii USA Ben Hodges: Rosja nadal ma plany okupacji Mariupola, Berdiańska, Odessy
U.S. Army Europe/ Wikimedia Commons
Rosja "zatrzyma się tylko wtedy, kiedy ktoś ją powstrzyma" - Ben Hodges powiedział były dowódca generalny armii USA w Europie

Rosja nie przestanie destabilizować sytuacji przy ukraińskich granicach - uważa były dowódca generalny armii USA w Europie Ben Hodges, cytowany w czwartek przez ukraińskie media. Moskwa nie zrezygnowała z planów okupacji Mariupola, Berdiańska i Odessy - ocenia .

Moskwa kontynuuje prowokacje w związku z niewystarczająco ostrą odpowiedzią (społeczności międzynarodowej - red) na swoje poprzednie przypadki złamania norm prawa międzynarodowego - podkreślił emerytowany generał podczas konferencji think tanku German Marshall Fund w Waszyngtonie.

 

Rosja "zatrzyma się tylko wtedy, kiedy ktoś ją powstrzyma" - powiedział wojskowy, cytowany przez ukraiński portal Espreso.tv.

"Rosjanie nie odstąpią od agresywnych działań"

Hodges dodał, że Rosjanie nie tylko nie odstąpią od agresywnych działań i ekspansji, ale pójdą naprzód. "I uważam, że niestety właśnie to będzie się działo latem na Ukrainie. Lato będzie gorące (...) zwłaszcza wokół Morza Azowskiego" - ostrzegł wojskowy.

 

ZOBACZ: USA o cyberatakach w Polsce: Rosja używa wielu narzędzi do siania dezinformacji i podziałów

 

Bez względu na ogłoszenie przez Kreml wycofania wojsk spod ukraińskich granic "nikt w randze wyższej niż sierżant ani przez sekundę w to nie wierzy" - ocenił.

 

ZOBACZ: Ukraina, Gruzja i Mołdawia apelują do KE. O podzielenie się szczepionkami

 

- Myślę, że nie odstąpili od planów na Mariupol i Berdiańsk. Odessa też jest w "menu". Możliwe, że nie w tym roku, ale w następnym, zależy od ich pewności. Na razie mają rację, kiedy wierzą w to, że niczego nie zrobimy w odpowiedzi. To wyzwanie dla nas. Przekonać ich, że jesteśmy gotowi - wskazał generał.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie