Cyberataki na polityków. KE proponuje utworzenie zespołu ds. cyberbezpieczeństwa

Świat
Cyberataki na polityków. KE proponuje utworzenie zespołu ds. cyberbezpieczeństwa
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Odkryliśmy liczne operacje przeciwko polskim podmiotom w ramach kampanii Ghostwriter - poinformowała firma Mandiant zajmująca się cyberbezpieczeństwem, potwierdzając wcześniejsze ustalenia polskich służb

Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na rosnącą liczbę poważnych ataków, które mają negatywny wpływ na usługi publiczne, a także na przedsiębiorstwa i obywateli w całej Unii Europejskiej

"Zaawansowana i skoordynowana reakcja w dziedzinie cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej konieczna, ponieważ liczba, skala i konsekwencje cyberataków rosną, co ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wszystkie istotne podmioty w UE muszą być przygotowane do wspólnego reagowania i wymiany istotnych informacji" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez KE.

Ataki na polskich polityków

Odkryliśmy liczne operacje przeciwko polskim podmiotom w ramach kampanii Ghostwriter - poinformowała firma Mandiant zajmująca się cyberbezpieczeństwem, potwierdzając wcześniejsze ustalenia polskich służb. Mandiant jako pierwszy informował o operacji, jeszcze w 2020 r.

 

ZOBACZ: Cyberataki w Polsce. Pomagają eksperci NATO

 

We wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że za niedawnym atakiem socjotechnicznym na polskich polityków i wyciekiem ich e-maili stoi związana z rosyjskimi służbami grupa UNC1151, która prowadzi szerszą operację destabilizacji państw regionu nazwaną "Ghostwriter".

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie