Trzecia fala koronawirusa w RPA. "Brakuje szczepionek"

Świat
Trzecia fala koronawirusa w RPA. "Brakuje szczepionek"
PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
Do RPA dostarczono milion szczepionek AstraZeneca, z których kraj później zrezygnował.

W Republice Południowej Afryki nasila się trzecia fala epidemii koronawirusa. Kampania szczepień przeciwko Covid-19 odbywa się w powolnym tempie, w kraju brakuje szczepionek, a społeczeństwo za dramatyczną sytuację obwinia rząd - podał "the Guardian" w poniedziałek.

"The Guardian" zauważył, że kraj ten miał największe szanse ze wszystkich państw na kontynencie afrykańskim, by poradzić sobie z pandemią - lepiej rozwinięty system opieki zdrowotnej, większe możliwości pobierania pożyczek, światowej klasy naukowców oraz lata doświadczeń w radzeniu sobie z epidemiami innych chorób.

Powolna kampania

Okazało się jednak, że państwo nie radzi sobie z pandemią koronawirusa, kampania szczepień przeciwko Covid-19 przebiega powoli i narasta kryzys gospodarczy, który pogrążył wiele rodzin w ubóstwie.

 

ZOBACZ: Google sponsorowało badania nad koronawirusami w laboratorium w Wuhan?

 

"The Guardian" przypomniał, że w ramach międzynarodowego programu Covax dostarczono do RPA milion dawek szczepionki brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, z których zrezygnowano po tym, jak okazało się, że preparat jest mniej skuteczny w walce z wariantem Beta.

 

Z kolei 2 mln dawek szczepionki od Johnson & Johnson musiały zostać zniszczone, gdy stwierdzono, że mogły zostać skażona przez naruszenie zasad bezpieczeństwa i sanitarnych w fabryce w USA. Innych szczepionek RPA nie ma, o co oskarża bogate kraje skupujące miliony dawek dla siebie.

"Nie ma budżetu na nadgodziny"

- Ogranicza nas brak szczepionek – potwierdza Nicholas Crisp, zastępca dyrektora generalnego departamentu zdrowia. Dodatkowo w weekendy w RPA nie przeprowadza się szczepień, aby dać pracownikom służby zdrowia czas na odpoczynek, władze przyznają też, że "nie ma budżetu na nadgodziny".

 

ZOBACZ: Przeziębienie chroni przed koronawirusem? Są wyniki badań

 

Problemem jest także niezdecydowanie społeczeństwa. 18 proc. jest przeciwne szczepionkom. Najczęściej są to osoby, które uważają, że prezydent Cyril Ramaphosa i jego rząd źle radzą sobie z epidemią.

 

Ostatniej doby w RPA odnotowano 13 155 przypadków zakażeń koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 112 osób. Koronawirus odpowiedzialny jest już za 58 702 zgony w RPA.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie