Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 19 czerwca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 19 czerwca
PAP/Paweł Supernak
Tymczasowy punkt szczepień pomiędzy bramami 10 i 11 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie

W Polsce potwierdzono 168 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, a w wyniku współistnienia zakażenia z innymi chorobami 26 osób. Łącznie w ciągu doby odnotowano 41 zgonów.

Mamy 168 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (24), lubelskiego (23), śląskiego (19), wielkopolskiego (18), małopolskiego (11), zachodniopomorskiego (11), dolnośląskiego (10), podlaskiego (9), łódzkiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (6), podkarpackiego (5), pomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2) - przekazał w sobotę resort zdrowia.

 

4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 878 634/74 823 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

 

W szpitalach jest 1534 chorych z COVID-19, a 237 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 11 476 łóżek i 1195 respiratorów.

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywają 64 252 osoby. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 650 194 zakażonych.

Przeziębienie chroni przed koronawirusem?

Ekspozycja na rinowirusy, najczęstszą przyczynę przeziębienia, może chronić przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, wywołującym COVID-19. Potwierdzają to kolejne badania, o których informuje "Journal of Experimental Medicine".

Jak wykazali naukowcy z Yale, rinowirus uruchamia aktywność genów stymulowanych przez interferon, białko wczesnej odpowiedzi w układzie odpornościowym, które może zatrzymać replikację wirusa SARS-CoV-2 w tkankach dróg oddechowych zakażonych wirusem przeziębienia.

 

ZOBACZ: "Totalny lockdown" w Ugandzie. Mieszkańcy będą musieli zostać w domach


Jak wyjaśnia Ellen Foxman z Yale School of Medicine, wyzwolenie tych mechanizmów obronnych na wczesnym etapie infekcji COVID-19 daje nadzieję na zapobieganie lub leczenie infekcji. Jednym ze sposobów jest leczenie pacjentów interferonami, które są również dostępne jako leki. Jednak skuteczność takiego leczenia zależy od podania interferonu w odpowiednim momencie.

Nowe warianty koronawirusa w Polsce

- Wariant indyjski (Delta) jest obecny w naszym kraju, na dzień dzisiejszy mamy potwierdzone 84 przypadki - informował w piątek Waldemar Kraska w programie "Nowy Dzień w Polsat News". Jak dodał minister "mamy też potwierdzone inne warianty mutacji jak Gamma (brazylijska) -12, Beta (RPA - 33)".

 

Odnotowane zakażenia bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa są rozproszone i pojedyncze.

 

- Na ten moment wszystkie nowe ogniska są pod kontrolą, każda nowa odnotowana Delta jest przez nas izolowana. Niepokoi mnie natomiast to, że klasyczne objawy COVID-19, takie jak kaszel, gorączka, zaburzenia smaku i węchu przy tej odmianie nie występują. Objawy w Delcie przypominają zwykłe przeziębienie - mówił.

grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie