160 tys. prezerwatyw dla olimpijczyków. Organizatorzy igrzysk apelują, by ich nie używać

Świat
160 tys. prezerwatyw dla olimpijczyków. Organizatorzy igrzysk apelują, by ich nie używać
PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 23 lipca

160 tys. darmowych prezerwatyw rozdanych zostanie w wiosce olimpijskiej podczas odbywających się w Tokio igrzysk przeniesionych z 2020 roku na przełom lipca i sierpnia 2021. Władze chcą promować bezpieczny seks między sportowcami, ale jednocześnie zabraniają zbliżeń ze względu na covid. Status prezerwatyw pozostaje niejasny.

Darmowe prezerwatywy w wioskach olimpijskich nie są bynajmniej nowością. Po raz pierwszy pojawiły się w 1988 roku w Seulu, podczas najtrudniejszego dla Zachodu etapu epidemii wirusa HIV. Władze chciały promować bezpieczeństwo podczas zbliżeń seksualnych.

160 tys. prezerwatyw dla olimpijczyków

Jednak tegoroczna olimpiada będzie inna ze względu na zagrożenie koronawirusowe. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) powtórzył niedawno wymogi wobec rezydentów wioski, których obowiązywać będą zasady dystansu społecznego. Sportowcy w Tokio zobowiązani będą do trzymania dystansu od siebie nawzajem, by uniknąć pojawienia się ogniska epidemii.

 

ZOBACZ: 118-latka nie weźmie udziału w sztafecie olimpijskiej

 

Niezastosowanie się do zasad wiązać się może z karą finansową, dyskwalifikacją, a nawet deportacją. Oznacza to, że 160 tys. prezerwatyw (średnio po 10 na każdego z 15 tys. olimpijczyków i paraolimpijczyków) może się zmarnować.

 

Japoński alpinista Ken Noguchi przyznał, że rozdawanie środków antykoncepcyjnych przy jednoczesnym nakazie trzymania dystansu jest "czymś, czego nie pojmuje". 

 

Organizatorzy tłumaczą, że chodzi o przekaz promujący bezpieczny seks. Prezerwatywy mają nie być przeznaczone do użycia dla sportowców, ale można będzie je zabrać, by szerzyć świadomość na temat HIV i aids.

Lateksowe czy poliuretanowe

W tle sprawy jest też pytanie o jakość prezerwatyw. O kontrakt ubiega się czworo japońskich producentów, w tym ultracienkich poliuretanowych. Jednak według agencji AFP, wymogi organizatora olimpiady mogą dopuszczać tylko grubsze, lateksowe prezerwatywy.

 

ZOBACZ: Międzynarodowy Komitet Olimpijski zakupi w Chinach szczepionki, aby pomóc w organizacji igrzysk

 

AFP powołuje się na słowa anonimowego przedstawiciela branży, który liczył na okazję, by zaprezentować nowe, ulepszone prezerwatywy.

 

Mieszkanie w wiosce olimpijskiej Tokio 2021 objęte będzie szeregiem obostrzeń nawet mimo faktu, że 80 proc. sportowców będzie zaszczepionych przed początkiem wydarzenia 23 lipca. Pierwotnie planowane były np. wspólne posiłki, ostatecznie jednak zdecydowano się na to, by każdy ze sportowców mieszkał, spał i jadł w odosobnieniu.

pdb/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie