Nie żyje Kenneth Kaunda, ojciec niepodległości i prezydent Zambii

Świat
Nie żyje Kenneth Kaunda, ojciec niepodległości i prezydent Zambii
PAP/EPA/STR
Nie żyje Kenneth Kaunda

W wieku 97 lat zmarł w czwartek Kenneth Kaunda, jeden z ojców niepodległości i pierwszy prezydent niepodległej Zambii. Kaunda był zwolennikiem zrzucania przez afrykańskie kraje kolonialnej zależności i uzyskiwania przez nie samodzielności.

Kaunda zmarł w szpitalu w Lusace. Chorował na zapalenie płuc. O śmierci byłego przywódcy poinformował w czwartek wieczorem obecny prezydent Zambii Edgar Lungu na swoim facebookowym profilu. Lungu ogłosił jednocześnie żałobę narodową na czas 21 dni. 

 

"W imieniu całego narodu i w swoim własnym modlę się, aby cała rodzina Kaunda znalazła pocieszenie, w czasie gdy opłakujemy naszego pierwszego prezydenta i prawdziwą afrykańską ikonę" – napisał Lungu.

Ojciec niepodległości

Kenneth Kaunda był jednym z liderów separatystycznych i nacjonalistycznych ugrupowań w Zambii, ówcześnie Rodezji Północnej, brytyjskiej kolonii. W 1962 roku został premierem. Jego rząd wynegocjował autonomię od Wielkiej Brytanii a następnie niepodległość. Po uzyskaniu niezależności został pierwszym prezydentem Zambii. Kraj pozostał członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

 

ZOBACZ: Nie żyje Ziona Chana. Był głową "największej rodziny na świecie"

 

Opowiadał się jako zwolennik niepodległości dla kolonii. W czasie 27-letnich rządów jako prezydent wspierał wyzwoleńcze ruchy m.in. w Angoli, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe. Wspierał także walczący przeciw apartheidowi w RPA Afrykański Kongres Narodowy. 

 

Był też gorącym orędownikiem walki z HIV - przypomina Reuters.

 

W latach 90. pod koniec swoich rządów przeprowadził w Zambii zmiany umożliwiające wprowadzenie systemu wielopartyjnego, w zamian monopartyjnego. Tej formie rządów Kaundy zarzucano skłonności autorytarne. 

 

Po przegranych w wyborach w 1991 roku został liderem opozycji. W 2000 roku usunął się z aktywnej polityki. 

laf/zdr / AP / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie