Pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od prawie pięciu lat

Świat
Pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od prawie pięciu lat
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Z pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach wystartował w czwartek rano statek kosmiczny Shenzhou 12 z trzema astronautami, którzy spędzą trzy miesiące na orbicie. Astronauci weszli na pokład modułu Tianhe, kluczowego elementu powstającej chińskiej stacji kosmicznej.

Trzej chińscy astronauci weszli w czwartek do znajdującego się na orbicie modułu Tianhe, kluczowego elementu powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong – poinformowała agencja Xinhua, powołując się na chińską agencję załogowych lotów kosmicznych CMSA.

 

Po raz pierwszy Chińczycy weszli do własnej stacji kosmicznej – podkreśliła CMSA.

 

Astronauci Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo dotarli do modułu Tianhe („harmonia niebios”) na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou 12. Został on wyniesiony na orbitę przez rakietę Długi Marsz 2F, która wystartowała w czwartek rano z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Start rakiety

Rakieta Długi Marsz 2F wystartowała zgodnie z planem z kosmodromu Jiuquan o godz. 9.22 czasu pekińskiego (godz. 3.22 rano w Polsce). To pierwsza załogowa misja kosmiczna Chin od prawie pięciu lat.

 

Statek kosmiczny Shenzhou 12 (chiń. "boski statek") ma się połączyć z cylindrycznym modułem budowanej stacji kosmicznej Tiangong (chiń. "niebiański pałac"), który znajduje się już na orbicie od kwietnia. Astronauci będą tam mieszkać przez trzy miesiące.

 

 

Misją kieruje doświadczony pilot Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) Nie Haisheng, który brał już udział w dwóch lotach kosmicznych. Pozostali dwaj astronauci również należą do chińskich sił zbrojnych.

Budowa stacji kosmicznej

Misje kosmiczne są dla wielu Chińczyków dowodem na mocarstwowy status ich kraju, a komentatorzy łączą najnowszą serię takich operacji z przygotowaniami do nadchodzących hucznych obchodów 100-lecia Komunistycznej Partii Chin (KPCh), które planowane są na 1 lipca. 

 

Lot Shenzhou 12 jest trzecią z 11 misji potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 roku. Z powodu sprzeciwu USA Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

 

ZOBACZ: Chińska sonda wylądowała na Marsie. Łazik będzie badać Czerwoną Planetę

 

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady serii bezzałogowych misji.

 

Niedawno, w ramach pierwszej w pełni chińskiej ekspedycji na Marsa, na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Zhurong, który ma przez trzy miesiące badać marsjańskie skały szukając tam m.in. śladów ewentualnego dawnego życia.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie