Izarel. Przed oddaniem stanowiska Netanjahu miał wbrew prawu niszczyć dokumenty

Świat
Izarel. Przed oddaniem stanowiska Netanjahu miał wbrew prawu niszczyć dokumenty
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Były premier Izraela oskarżony o niszczenie dokumentów

Dokumenty w kancelarii premiera zostały w niedzielę nielegalnie zniszczone przed przybyciem nowego premiera, Naftalego Beneta - informuje w czwartek na swoich stronach izraelski "Haarec". Urzędnicy mieli przekazać dziennikowi, że zniszczenie zlecił ustępujący szef rządu Benjamin Netanjahu.

Benet został w niedzielę zaprzysiężony na nowego szefa rządu, odsuwając tym samym od władzy rządzącego od 12 lat Netanjahu. Według źródeł gazety, dokumenty przechowywane były w sejfach w pokojach, w których przebywa zazwyczaj premier i jego doradcy. Sejfy te zawierają terminarze ważniejszych pracowników, materiały związane z ich bieżącą pracą i inne pisma.

"Haarec": Netanjahu niszczył dokumenty

Nie wiadomo, które dokumenty zostały zniszczone, jednak - jak podkreśla "Haarec" - zgodnie z przepisami o służbie cywilnej jest to zabronione. Dotyczy to również materiałów osobistych urzędników, np. używanych przez nich terminarzy.

 

ZOBACZ: Koniec maseczek w pomieszczeniach. Izrael znosi obowiązek

 

Część dokumentów z sejfów, zgodnie z wymogami prawa, została przeniesiona do archiwum kancelarii premiera.

Netanjahu: "skończone kłamstwo"

Netanjahu zaprzeczył tym doniesieniom. "Skończone kłamstwo, nic takiego nie miało miejsca" - cytuje jego odpowiedź "Haarec". Kancelaria premiera twierdzi, że nie wiedziała o sprawie.

 

"Na koniec mojej kadencji nie zniszczyłem ani jednego świstka" - przekazał dziennikowi były premier Izraela, Ehud Olmert, który zajmował to stanowisko przed Netanjahu, czyli w latach 2006-2009. "Nie pamiętam żadnego dokumentu, który zniszczyliśmy w kancelarii, (...) nie przyszło nam do głowy, żeby czegokolwiek dotykać" - podkreślił.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie