TK: obniżenie renty inwalidzkiej byłych funkcjonariuszy SB jest zgodne z konstytucją

Polska
TK: obniżenie renty inwalidzkiej byłych funkcjonariuszy SB jest zgodne z konstytucją
Polsat News
TK: obniżenie policyjnej renty inwalidzkiej byłych funkcjonariuszy SB jest zgodne z konstytucją

Przepis tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie którego obniżono renty inwalidzkie byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL, jest zgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Wyrok nie zapadł jednogłośnie. Zdania odrębne zgłosili sędziowie: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Jest to pierwszy wyrok Trybunału ws. ustawy dezubekizacyjnej z 2017 r., na mocy której obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB do wysokości średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

 

Decyzję TK skomentowała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). "Dzisiejsze orzeczenie pseudo TK, stanowiące o rzekomej zgodności z Konstytucją ustawy dezubekizacyjnej jest skandaliczne i krzywdzące, ale co najważniejsze, niesprawiedliwe. Umów należy dotrzymywać. I nie chodzi tu o umowy J. Przyłębskiej z Prezesem Kaczyńskim" - napisała.

 

Wniosek w tej sprawie skierował do TK w grudniu 2019 r. Sąd Okręgowy w Krakowie, podczas rozpatrywania odwołania byłego funkcjonariusza milicji od decyzji o obniżeniu mu policyjnej renty inwalidzkiej na podstawie ustawy dezubekizacyjnej. Sprawa dotyczyła tylko jednego z przepisów tej ustawy. Krakowski sąd chciał uznania niekonstytucyjności przepisu, który przewiduje, że wysokość obniżonego byłemu funkcjonariuszowi świadczenia nie może przekraczać przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Zdaniem krakowskiego sądu, zaskarżony sposób obliczania świadczeń narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej oraz zasadę równości.

 

ZOBACZ: PG: ewentualne umorzenie przez TK spraw związków jednopłciowych - zagrożeniem dla ładu społecznego

 

"Służba na rzecz totalitarnego państwa"

 

Zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną, czyli nowelizacją przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb, która zaczęła obowiązywać w październiku 2017 r., emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS - jak wówczas informowano: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys. zł, renta rodzinna - 1,7 tys. zł.

 

Na mocy tych przepisów obniżono emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). W konsekwencji obniżono renty i emerytury prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Po obniżce na mocy ustawy dezubekizacyjnej do sądu trafiły dziesiątki tysięcy odwołań od osób, których świadczenia się zmniejszyły.

 

Trybunał orzekł w środę w pełnym składzie. Wyrok jest ostateczny.

zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie