Kiedy powinniśmy unikać opalania. Na liście niektóre leki i terapie

Polska
Kiedy powinniśmy unikać opalania. Na liście niektóre leki i terapie
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/TerriC
Promienie słoneczne najgroźniejsze są w godzinach 11-15

Włoscy naukowcy stwierdzili niedawno, że osoby tuż po szczepieniu na COVID-19 nie powinny się opalać. To jednak tylko jedno z wielu przeciwwskazań. O innych mówi się rzadko. - Około 7 milionów Polaków co dzień łyka tabletkę przeciwbólową. Oni też powinni unikać słońca - zauważa reporter "Wydarzeń" Michał Kwiatkowski. Zobacz reportaż o niebezpieczeństwach nadmiernego opalania.

Rzadko mówi się o tym, że opalanie jest niewskazane przy wybranych lekach i terapiach. Chodzi między innymi o leki na serce, cukrzycę, alergię, obniżające ciśnienie tętnicze, psychotropowe, a nawet o doustną antykoncepcję.

 

Powinniśmy się także wystrzegać się nadmiernego słońca, jeśli na skórze widnieją znamiona i pieprzyki. Opalać nie powinny się kobiety w ciąży. Powinniśmy również pamiętać o tym, że promienie słoneczne najgroźniejsze są w godzinach 11-15.

 

Wideo: O czym powinniśmy pamiętać w czasie opalania. Materiał"Wydarzeń"

Opalanie nie po szczepieniu

Włoski doktor Luca Fania twierdzi z kolei, że do kilku tygodni po zaszczepieniu na COVID-19 lub po wyzdrowieniu może utrzymywać się nadwrażliwość na słońce. Zakażenie koronawirusem może objawiać się także na skórze, najczęściej w postaci tzw. pokrzywki, wysypki przypominającej odrę lub ospę czy stanu podobnego do odmrożenia

 

Jego opinię cytują media na całym świecie. To jednak nadal opinia, a nie wyniki badań klinicznych, dlatego polscy specjaliści mają wątpliwości. 


- Wszystko jest możliwe teoretycznie, ale tego typu reakcje są prawdopodobnie bardzo rzadkie, skoro nie wystąpiły w czasie badań klinicznych - zauważył dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i medycyny sportowej.

Na czerniaka chorują coraz młodsi

Nawet jeśli słowa włoskiego doktora nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, na nadmierne opalanie powinniśmy uważać zawsze. Co roku ponad 3000 Polaków słyszy diagnozę: rak skóry.

 

ZOBACZ: Ustalono, którzy mężczyźni są bardziej podatni na czerniaka

 

- Zachorowalność na czerniaka rośnie, w ostatnich latach zwiększyła się ponad trzykrotnie. Czerniaków jest coraz więcej, szczególnie u młodych osób między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia - przypomniała Katarzyna Bielawska, specjalistka chirurgii onkologicznej w Białostockim Centrum Onkologii.

 

Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, gdy na pomoc jest za późno.

an/ml//Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie