Światowy Dzień Krwiodawcy. Oddaj krew przed siedzibą Telewizją Polsat

Polska
Światowy Dzień Krwiodawcy. Oddaj krew przed siedzibą Telewizją Polsat
Polsat News

W poniedziałek 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Przed siedzibą Telewizji Polsat na chętnych do oddania krwi czeka tego dnia specjalny ambulans.

Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiono w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Przed siedzibą Telewizji POLSAT w Warszawie przy ulicy Ostrobramskiej 77 pojawił się w poniedziałek specjalny ambulans, w którym do godziny 14 można oddać krew. Na honorowych dawców czeka porcja słodkości.

 

- Krwi nie można oddawać tuż po przebytej chorobie, nie być wolno na czczo, wskazane jest picie wody - przypomniała reporterka Polsat News. Do oddania krwi najlepiej przyjść wyspanym i wypoczętym. Dawcy nie mogą także brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Kto może oddać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew 4 razy, natomiast mężczyźni 6 razy.

 

Krew i jej składniki podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom, u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

 

ZOBACZ: EMA odradza stosowanie szczepionki AstraZeneki u osób z rzadką chorobą naczyń krwionośnych

 

Nastąpił powrót szpitali do wykonywania zabiegów, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się około 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest około 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby - około 20 jednostek krwi.

Oddawanie krwi jest bezpieczne

Na wszystkich etapach stosowany jest sprzęt jednorazowego użytku. Publiczna służba krwi podejmuje wszelkie działania i środki ostrożności, aby dawcy, biorcy krwi i personel medyczny, byli bezpieczni. Stosowane są zalecenia sanitarne.

 

Wideo: Do oddawania krwi zachęca Małgorzata Świtała

Przed wejściem do CKiK krwiodawcy mają sprawdzaną temperaturę ciała, dezynfekują dłonie, proszeni są również o wypełnienie ankiety. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pytają o to, czy kandydat na dawcę mógł mieć kontakt z osobą zakażoną, czy ma objawy, które mogą sugerować zakażenie. Krwiodawcy proszeni są o zachowanie odpowiedniego dystansu (oprócz ogólnej poczekalni są wyznaczone dodatkowe miejsca oczekiwania z możliwością śledzenia systemu kolejkowego).

 

14 czerwca, w rocznicę urodzin austriackiego lekarza - patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi Karla Landsteinera, obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność krwiodawcom za ich wkład w ratowanie zdrowia i życia ludzi oraz podziękować za bezinteresowną pomoc, jaką niosą osobom chorym, które wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Ponadto, wielkimi krokami zbliża się okres wakacji, który ze względu na większą intensywność podróży i mobilność Polaków, jest corocznie okresem najtrudniejszym dla publicznej służby krwi.

an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie