Anglia opóźnia luzowanie restrykcji. Premier wyjaśnia

Świat
Anglia opóźnia luzowanie restrykcji. Premier wyjaśnia
Twitter/Boris Johnson
Anglia opóźnia luzowanie restrykcji o cztery tygodnie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o opóźnieniu o cztery tygodnie luzowania restrykcji, które miało nastąpić 21 czerwca. Jest to związane z liczbą szczepień oraz nowym wariantem wirusa Delta.

Boris Johnson na konferencji prasowej powiedział, że rząd jest zaniepokojony wariantem Delta. Dodał, że liczba nowych przypadków rośnie o około 64 proc. tygodniowo, a w najbardziej dotkniętych obszarach podwaja się co tydzień.

 

- Nawet jeśli związek między zakażeniem a hospitalizacją został osłabiony, nie został zerwany - powiedział Johnson i dodał, że rośnie liczba osób na oddziałach intensywnej terapii. 

 

"Rozsądnie jest poczekać jeszcze trochę"

Premier podkreślił, że rząd stanął przed trudnym wyborem, czy odblokować czwarty etap luzowania restrykcji. Miał on nastąpić 21 czerwca. 

 

- Możemy po prostu kontynuować przejście do kroku 4 w dniu 21 czerwca, choć istnieje realna możliwość, że wirus wyprzedzi szczepionki i będą tysiące zgonów, których w przeciwnym razie można by uniknąć. Albo możemy dać NHS (publicznej służbie zdrowia - PAP) jeszcze kilka kluczowych tygodni, aby te pozostałe szczepionki trafiły w ramiona tych, którzy ich potrzebują. A ponieważ dziś nie mogę powiedzieć, że spełniliśmy wszystkie nasze cztery warunki, aby przejść do kroku 4 w dniu 21 czerwca, uważam, że rozsądnie jest poczekać jeszcze trochę - mówił Johnson podczas konferencji prasowej.

 

Luzowanie restrykcji jest wstrzymane do 19 lipca. Według szefa rządu po czterech tygodniach dalsze opóźnienia nie będą konieczne. Data ta związane jest ze szczepieniem Brytyjczyków. Rząd ma nadzieję, że dzięki przyspieszonemu programowi szczepień, do połowy lipca dwie trzecie dorosłej populacji otrzyma dwie dawki szczepionki, a wszyscy powyżej 18. roku będą mieli możliwość przyjąć co najmniej jedną dawkę.

 

Limit na weselach

 

Po dwóch tygodniach, czyli 5 lipca, nastąpi ponowna ocena sytuacji i jeśli nastąpi poprawa, termin znoszenia obostrzeń mógłby zostać przyspieszony.

 

Pomimo wstrzymania zniesienia restrykcji, w jednym elemencie nastąpi lekkie poluzowanie. Od 21 czerwca zniesiony zostanie limit osób uczestniczących w weselach - wynoszący obecnie 30 - ale goście nadal będą musieli przestrzegać ograniczeń, takich jak dystans społeczny, zakaz tańczenia w zamkniętych pomieszczeniach czy zakaz śpiewania.

 

Wcześniej w poniedziałek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7742 nowe zakażenia koronawirusem, co jest drugim najwyższym bilansem od końca lutego. W zeszłym tygodniu brytyjski rząd informował, że indyjski wariant (Delta) odpowiada za 91 proc. nowych przypadków.

 

pgo / BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie