Pozytywny efekt szczepień? Spadki zachorowań i mniej zmarłych w Europie

Świat
Pozytywny efekt szczepień? Spadki zachorowań i mniej zmarłych w Europie
Flickr/Marco Verch/zdjęcie ilustracyjne
Spadki zachorowań i zmarłych w Europie

W Europie widać pozytywny efekt szczepień. Dzisiaj Holandia informowała o najmniejszej liczbie nowych zakażeń od września 2020 roku, natomiast we Włoszech zanotowano najniższą liczbę zmarłych od początku roku.

Najniższą w tym roku liczbę 26 zmarłych na COVID-19 w ciągu doby we Włoszech zanotowano w niedzielę. W wielkich regionach, takich jak Lacjum czy Wenecja Euganejska, żadnego zgonu nie zarejestrowano od soboty, po raz pierwszy od ponad dziewięciu miesięcy.

 

Włoskie regiony z mniejszą liczbą zgonów

 

Władze stołecznego Lacjum odnotowały, że minęło 500 dni od pierwszego alarmu z powodu koronawirusa, gdy zakażenie wykryto u dwojga przybyłych do Rzymu turystów z chińskiego miasta Wuhan. Niedziela, jak podkreślono, jest pierwszym dniem od 18 września zeszłego roku, gdy nikt w tym regionie nie zmarł na COVID-19.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 13 czerwca

 

W Wenecji Euganejskiej takiego dnia nie było od 6 sierpnia 2020 r.

 

Łączna liczba zmarłych we Włoszech chorych z COVID-19 przekroczyła 127 tysięcy.

 

Według danych ministerstwa zdrowia minionej doby stwierdzono 1390 nowych zakażeń w 134 tysiącach wykonanych testów. To oznacza, że 1 procent z nich dał wynik pozytywny.

 

Dotychczas koronawirusa wykryto u ponad 4,2 mln osób, z których prawie 4 mln wyzdrowiały.

W Holandii najmniej zakażeń od września

W Holandii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1417 zakażeń koronawirusem w przeprowadzonych testach; to najmniej od 15 września 2020 r. - poinformował w niedzielę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Liczba nowych infekcji SARS-CoV-2 znacząco spada od końca kwietnia.

 

W ubiegłym tygodniu 11 tys. 401 osób uzyskało pozytywny wynik testu, średnio 1629 dziennie. W ujęciu tygodniowym to również najniższy wynik od września.

 

ZOBACZ: Eksperci: osoby po COVID-19 i zaszczepione muszą ostrożnie korzystać ze słońca

 

Z informacji RIVM wynika, że w sobotę jedynie u 52 mieszkańców Amsterdamu stwierdzono obecność wirusa. To najmniej od 22 sierpnia 2020 r. Tego dnia aż w 88 gminach nie zanotowano ani jednego nowego przypadku.

 

Od początku pandemii 1,67 miliona Holendrów w liczącym 17,2 mln mieszkańców kraju uzyskało wynik pozytywny na obecność koronawirusa. RIVM informuje, że dla 17 tys. 700 osób zakażenie zakończyło się śmiercią.

W Europie trend spadkowy

W większości państw europejskich średnia liczba zakażeń spada. Jedynie w Rosji, Gibraltarze, Monako, Portugalii i Wyspach Alandzkich liczba zakażeń rośnie.

 

Nie maleje liczba nowych zakażeń koronawirusem także w Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto nowe ogniska zakażeń indyjskim wariantem, który jest bardziej zakaźny. W sobotę podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7738 nowych zakażeń koronawirusem.

 

ZOBACZ: Mentzen: to jest apartheid, segregacja, to jest współczesny totalitaryzm

 

To wprawdzie nieco mniej niż w piątek, gdy dobowy bilans po raz pierwszy od końca lutego przekroczył 8000, ale to druga najwyższa liczba od tego czasu. Łączna liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni - prawie 47,9 tys. - jest o 52,5 proc. wyższa od bilansu z poprzednich siedmiu.

 

Premier Boris Johnson zasugerował, że całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które zgodnie z planem ma nastąpić 21 czerwca, zostanie opóźnione. Decyzję w tej sprawie szef rządu ma ogłosić w poniedziałek.

wys/hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie