Zmarł prof. Witold Kieżun. Powstaniec miał 99 lat

Polska
Zmarł prof. Witold Kieżun. Powstaniec miał 99 lat
PAP/Leszek Szymański
W wieku 99 lat zmarł prof. Witold Kieżun

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, bohater Powstania Warszawskiego, który samodzielnie wziął do niewoli 14 Niemców. Miał 99 lat. Patriota i jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji - podkreślił wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie »Wypad«, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Informację o śmierci prof. Kieżuna jako "jednego z największych bohaterów Powstania Warszawskiego" podała też Fundacja "Nie zapomnij o nas".

 

"Jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji"

"Odszedł Witold Kieżun, jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec, mój wykładowca z UW. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze Gliński.

 

 

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

 

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. 

"Niedościgniony wzór patriotyzmu"

"Odszedł prof. Witold Kieżun. Człowiek, który już za życia stał się legendą. Niedościgniony wzór patriotyzmu - z karabinem na powstańczej barykadzie i z piórem pochylony nad książkami. Zawsze serdeczny, pogodny, dociekliwy i konkretny. Będzie nam go bardzo brakowało" - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

Kondolencje złożył również prezydent Andrzej Duda. "Ze smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Pana Prof. Witolda Kieżuna. Nie tak dawno świętowaliśmy z Nim 99 rocznicę urodzin. Uśmiechał się i mówił, że chciałby żyć 110 lat. Pan Bóg zdecydował inaczej. Panie Profesorze, dziękujemy za Pana wielką miłość do Polski! R.I.P." - napisał prezydent na Twitterze.

 

kmd/msl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie