Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję. Kiedy stopy procentowe mogą wzrosnąć?

Polska
Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję. Kiedy stopy procentowe mogą wzrosnąć?
Pixabay/Skitterphoto

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Stopy są aktualnie na rekordowo niskim poziomie. Bankowi analitycy przewidują, kiedy mogą wzrosnąć.

Zgodnie z komunikatem Narodowego Banku Polskiego stopa referencyjna nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

 

ZOBACZ: 10 kluczowych projektów Polskiego Ładu. "Kolejne wsparcie po 500 plus"

 

Poziom stóp procentowych ma wpływ m.in. na wysokość rat kredytów, a także na zysk z lokat. 

Inflacja a stopy procentowe

NBP zwrócił uwagę w środowym komunikacie, że ceny wielu surowców, w szczególności ropy naftowej, są obecnie wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Wraz z zaburzeniami podażowymi związanymi z pandemią oddziałuje to w kierunku wyższej inflacji w gospodarce światowej, w tym w gospodarkach rozwiniętych.

 

"Kształtowanie się inflacji w przyszłym roku będzie zależało od trwałości ożywienia koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy po zakończeniu programów pomocowych" - wskazano.

 

"Biorąc pod uwagę źródła i oczekiwany przejściowy charakter przekraczania przez inflację celu NBP, a jednocześnie uwzględniając niepewność dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego, NBP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie" - podkreślono w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Kiedy wzrosną stopy procentowe? Prognozy bankowców

Pierwsza podwyżka stóp procentowych odbędzie się w marcu przyszłego roku - przewidują ekonomiści Banku Pekao.

 

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp zacznie rosnąć w połowie 2022 roku, kiedy inflacja zacznie ponownie przyspieszać, a gospodarka będzie pod silnym, pozytywnym wpływem środków z Unii Europejskiej - ocenili eksperci PKO BP. 

 

RPP przygotowuje grunt pod istotnie wyższe projekcje CPI, podwyżka przed końcem tego roku jest wciąż możliwa, ale raczej nie w lipcu - napisał w środę główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

jo / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie