Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2022 r.

Polska
Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2022 r.
Pixabay/ pasja1000
Prognoza nie uwzględnia pozytywnych skutków Polskiego Ładu dla wzrostu gospodarczego

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu państwa na 2022 r. - wynika z informacji zamieszczonej na stronie gov.pl. Przewidziano, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 4,3 proc., a inflacja wyniesie 2,8 proc.

W komunikacie napisano, że Rada Ministrów przyjęła dokument „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2022”, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Najważniejsze założenia

"Zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na 2022 r., polityka gospodarcza Polski będzie nakierowana na możliwe szybką odbudowę potencjału gospodarczego kraju przy uwzględnieniu wytycznych instytucji UE oraz krajowych przepisów fiskalnych" - czytamy.

 

ZOBACZ: Polski Ład a rodziny. "Silna inwestycja w przyszłość"

 

Do najważniejszych założeń makroekonomicznych budżetu państwa w 2022 r. zaliczono m.in. wzrost PKB. Rząd oczekuje, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 proc. Prognozując konsumpcję prywatną założono jej wzrost o 3,7 proc.

Prognoza nie uwzględnia Poskiego Ładu

Tempo wzrostu eksportu ma wynieść 7,3 proc., a importu 7,8 proc. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej ma utrzymać się na poziomie tegorocznym, a bezrobocie na koniec przyszłego roku spadnie do 5,8 proc.

 

Przewidziano także przyspieszenie wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o 6,4 proc. Rząd oczekuje ponadto, że inflacja w 2022 r. zbliży się do celu inflacyjnego i osiągnie 2,8 proc.

 

"Ze względu na prace legislacyjne nad projektami Polskiego Ładu przedstawiona prognoza nie uwzględnia pozytywnych skutków tych projektów dla wzrostu gospodarczego" - zastrzeżono.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie