Duda: Pronar przykładem, że Polak potrafi

Biznes
Duda: Pronar przykładem, że Polak potrafi
PAP/Artur Reszko
Prezydent mówił, że chciałby, aby "tak wyspecjalizowana produkcja była w naszym kraju realizowana w wielu miejscach".

Z dumą odwiedzam takie firmy jak ta, bo to jest przykład tego, że po pierwsze Polak potrafi, po drugie, że polski przemysł rodzimy może być na absolutnie światowym poziomie - mówił we wtorek w Siemiatyczach (Podlaskie) prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w firmie Pronar.

Prezydent odwiedził siemiatycki zakład Pronaru, oglądał m.in. otwarte ostatnio centrum wystawiennicze tej firmy. Firma z głównym zakładem w Narwi, produkuje głównie sprzęt rolniczy i różne maszyny komunalne.

 

Pronar (firma prywatna) jest jednym z największych przedsiębiorstw w regionie, jednym z największych pracodawców, ma zakłady w kilku miastach w województwie podlaskim.

"Bardzo dziękuję"

- Bardzo dziękuję za te 30 lat działalności firmy Pronar dla Podlasia, dla Polski, a więc dla tej małej ojczyzny i naszej wielkiej ojczyzny. Musze powiedzieć, że dumą odwiedzam takie firmy jak ta, bo to jest przykład tego, że po pierwsze Polak potrafi, po drugie, że polski przemysł rodzimy może być na absolutnie światowym poziomie. To nie jest europejski poziom, to jest poziom światowy, top of the top - powiedział prezydent podczas spotkania z mediami.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą do dowodów osobistych odciski palców

 

Dodał, że chciałby, aby "tak wyspecjalizowana produkcja była w naszym kraju realizowana w wielu miejscach".

 

- Chciałbym, aby inne firmy tutaj na Podlasiu miały zapewnione możliwości transportowe poprzez dobrze rozwiniętą sieć drogową, nowoczesną sieć kolejową i liczę na to, że w najbliższych latach to wielkie zadanie, przede wszystkim spoczywające na władzach centralnych, zostanie tutaj zrealizowane - mówił Duda.

Via Carpatia

Wyraził nadzieję, że przykładem budowy nowoczesnej infrastruktury będzie budowa trasy Via Carpatia, która będzie miała znaczenie dla państw Trójmorza, a także rozwoju gospodarczego Polski wschodniej.

 

ZOBACZ: Via Carpatia po raz pierwszy na liście priorytetowych inwestycji UE

 

- Ta arteria będzie przebiegała tędy i będzie łączyła państwa bałtyckie z południem Europy - przypomniał prezydent.

 

- To takim firmom jak Pronar pomoże w rozwijaniu się, a mam nadzieję, że będzie stanowić zachętę i impuls do tego, by zakładać nową działalność gospodarczą - dodał. Zaznaczył, że chodzi np. o młodych ludzi, o to, by pozostali w regionie, tu zakładali firmy, rodziny.

Budowa w Podlaskiem

Trwają przygotowania do budowy Via Carpatii w Podlaskiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku sukcesywnie zawiera umowy z firmami, które będą projektować i budować poszczególne odcinki tej trasy w regionie.

 

W maju zawarto umowę na projekt i budowę ok. 10 km odcinka Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód przyszłej S19 Via Carpatia.

 

Przy okazji podpisania tej umowy dyrekcja białostockiej GDDKiA podała, że zawartych jest sześć umów z dziesięciu kontraktów na podlaskie odcinki S19, które były ogłoszone w 2020 r. Łącznie od Krynic do Haciek w stronę Bielska Podlaskiego umowami jest objętych 56,4 km S19, a razem ze wschodnim odcinkiem w stronę przejścia z Białorusią w Kuźnicy (odcinek Kuźnica-Sokółka) to 72,2 km.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie