Odsłonięto pomnik Olszewskiego. Kaczyński: wielki Polak, wybitny mąż stanu

Polska
Odsłonięto pomnik Olszewskiego. Kaczyński: wielki Polak, wybitny mąż stanu
Łukasz Błasikiewicz/Sejm RP
W Okuniewie stanął pierwszy pomnik upamiętniający Jana Olszewskiego.

W podwarszawskim Okuniewie odsłonięto w piątek pierwszy w Polsce pomnika premiera Jana Olszewskiego. Polska jego marzeń była Polską prawą, solidarną i sprawiedliwą - podkreślił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele prezydenta, premiera, rządu, Sejmu oraz władz samorządowych.

 

ZOBACZ: Premier złożył kwiaty na grobie śp. Jana Olszewskiego

 

Jarosław Kaczyński podkreślił w liście - odczytanym podczas uroczystości przez posła PiS Krzysztofa Tchórzewskiego - że piątkowe wydarzenie jest szczególne, bo w Okuniewie stanął pierwszy pomnik upamiętniający "wielkiego Polaka, wybitnego męża stanu, nieugiętego patriotę, który całe swoje życie poświęcił świętej sprawie wolności naszej ojczyzny".

 

Jan Olszewski - napisał szef PiS - jako harcerz walczył w Powstaniu Warszawskim, a w latach pokoju "przekuł oręż na dziennikarskie pióro oraz prawniczą togę, był jednym z najlepszych jeśli nie najlepszym adwokatem swoich czasów i z wielką odwagą występował jako obrońca w procesach politycznych". "Był jedną z najwspanialszych postaci polskiej opozycji a później - już po odzyskaniu niepodległości - jedną z najwybitniejszych postaci polskiego życia publicznego i politycznego" - podkreślił Kaczyński.

"Zadziwiająca przenikliwość"

Według niego, Jan Olszewski "spoglądał na sprawy tego świata z zadziwiającą przenikliwością, wyrastającą z prawdziwej życiowej mądrości, niespotykanej erudycji, głębokiej znajomości natury ludzkiej oraz mechanizmów rządzących polityką i procesami społecznymi" dzięki czemu "widział jasno to, czego inni nie dostrzegali, bądź interpretowali w niewłaściwy sposób".

 

"Trzeba też z całą mocą podkreślić, że to jego myślenie było bardzo mocno zakorzenione w wartościach, że ład społeczny, ład polityczny był dlań także - na tyle, na ile jest to możliwe w świecie pełnym ludzkich ułomności - ładem moralnym" - napisał szef PiS. "Polska jego marzeń była zatem Polską prawą, solidarną i sprawiedliwą, silną moralnie mocą swoich córek i synów" - podkreślił Kaczyński.

 

Prezes PiS podziękował osobom, które przyczyniły się do powstania pomnika w Okuniewie. W trakcie uroczystości odczytano też listy skierowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, marszałek Sejmu Elżbietę Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie