Warszawa. II Balonowy Cud nad Wisłą. 25 kolorowych balonów przeleci nad stolicą
Od piątku, 4 czerwca do niedzieli 6 czerwca nad Warszawą pojawi się 25 kolorowych balonów na ogrzane powietrze. Warszawiacy będą je mogli podziwiać w ramach wydarzenia II Balonowy Cud nad Wisłą.
Balony będą startować z różnych lokalizacji m.in. spod Zamku Królewskiego, plaż nad Wisłą, łąki przy Polskim Komitecie Olimpijskim i parków na Mokotowie. Ponieważ starty uzależnione są od siły i kierunku wiatru, informacja z których miejsc wzbiją się w niebo będzie publikowana tuż przed startem na wydarzeniu na Facebooku Balonowy Cud nad Wisłą.
Jak poinformował organizator wydarzenia, "balony zależne są od spokojnego wiatru, więc zwyczajowo lata się pół godziny po wschodzie słońca i pół godziny przed zachodem". Dlatego pierwsze loty odbędą się w piątek około godz. 18. W tym dniu warszawiaków czeka też nie lada atrakcja – Nocna Parada Baloniarzy. Około godziny 21 w okolicach Stadionu Narodowego zbierze się konwój złożony z baloniarzy i wyruszy na stołeczne ulice. Będzie można ich zobaczyć na trasie: aleja Zieleniecka, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy i ulicą Żwirki i Wigury.
ZOBACZ: 65 tys. euro kary za lot balonem. Wystraszył na śmierć papugi
Po drodze będą trzy przystanki - na Moście Poniatowskiego, przy Dworcu Centralnym oraz na ul. Żwirki i Wigury na wysokości Pola Mokotowskiego. Tam baloniarze odpalą palniki i w niebo buchną słupy ognia.
Streaming z lotu
W sobotę odbędą się dwa loty: poranny około godziny 5 rano i popołudniowy około godziny 18. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i start się uda, będzie można zobaczyć przelot balonów na specjalnym ekranie ustawionym na łące przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu.
ZOBACZ: "Groźny moment". Ogromny balon widokowy w Krakowie zniszczony przez burzę [WIDEO]
"Gdy balony odlecą, będzie streaming z lotu, by każdy obecny mógł zobaczyć na żywo, gdzie znajdują się balony, jaki jest widok, a komentarz zapewni ekspert w tej dziedzinie" – przekazał w komunikacie organizator wydarzenia.
Baloniarskie tradycje
Aktualne informacje na temat Balonowego Cudu nad Wisłą będą podawane na wydarzeniu na Facebooku. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2020 roku i upamiętniała stulecie Bitwy Warszawskiej.
Warszawa jest miastem historycznie związanym z balonami. Pierwszy lot odbył się 10 maja 1789 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z ogrodu Foksal wystartował pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda balon, który wzniósł się na wysokość 2 kilometrów, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Przed II wojną światową polscy baloniarze wielokrotnie wygrywali zawody, w tym najbardziej prestiżowy Puchar Gordona Bennetta, który odbył się także na przedwojennym lotnisku na Polach Mokotowskich. Powstał nawet balon o dumnej nazwie Warszawa.
Czytaj więcej