Przedłużyli życie myszy. "Osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat"

Technologie
Przedłużyli życie myszy. "Osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat"
wikimedia/Rama
Zaobserwowano, że transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 proc. dłużej niż grupa kontrolna.

Badania prowadzone na myszach wykazały, że wysoki poziom białka SIRT6 może wydłużać życie o średnio 30 proc. W przypadku ludzi oznaczałoby to, że osoba 90-letnia mogłaby dożyć 120 lat - informuje pismo "Nature Communications".

Zespół badaczy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA, Instytutu Badań Biomedycznych w Barcelonie oraz Izraelskiego Instytutu Technologii skoncentrował się na działaniu białka SIRT6, które bierze udział w regulacji wielu procesów biologicznych, takich jak starzenie się, otyłość czy insulinooporność.

 

ZOBACZ: Naukowcy sprawili, że sparaliżowane myszy znowu chodzą. A co z nami?

 

Zaobserwowano, że transgeniczne myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 proc. dłużej niż grupa kontrolna. Dotyczyło to w jednakowym stopniu samic, jaki i samców.

 

Co więcej, myszy te lepiej radziły sobie z wieloma chorobami podeszłego wieku, takimi jak nowotwory czy choroby krwi, a także wykazywały taki sam poziom aktywności co młode osobniki i nie były podatne na tzw. zespół słabości.

Badania biochemiczne

Następnie, w wyniku szeregu badań biochemicznych, naukowcom udało się rozpracować mechanizm odmładzającego działania SIRT6. Ustalono, że starsze zwierzęta tracą zdolność do generowania energii, gdy brak jej zewnętrznych źródeł. W przypadku myszy transgenicznych zdolność ta jednak utrzymywała się dzięki korzystaniu m.in. z procesu rozkładu tłuszczów i kwasu mlekowego. W ten sposób energia dostarczana była do mięśni i do mózgu.

 

ZOBACZ: NASA pokazała, jak myszy zachowują się w kosmosie. „Pozytywnie nas zaskoczyły”

 

Z wielu badań wynika, że zdrowe starzenie się w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania się oraz metabolizmu. Biało SIRT6 sprzyja długowieczności, aktywując analogiczne procesy.

 

"Jeśli uda nam się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będziemy mogli opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu" – piszą autorzy.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie