Prezydent Andrzej Duda spotka się z Swiatłaną Cichanouską. Podano datę

Polska
Prezydent Andrzej Duda spotka się z Swiatłaną Cichanouską. Podano datę
Archiwum Polsat News
Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek w Belwederze z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską; rozmowa będzie dotyczyła sytuacji na Białorusi oraz represji wobec Polaków w tym kraju - powiedział w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

- Pan prezydent w piątek spotka się w Belwederze z panią Swiatłaną Cichanouską, która będzie wtedy przebywała w Warszawie - powiedział szef BPM.

"Każdy naród ma prawo do życia w wolności"

Szczerski przypomniał, że we wtorek rozmawiał z Cichanouską razem z szefem BBN Pawłem Solochem. - Także właśnie o spotkaniu pana prezydenta - dodał.

 

ZOBACZ: Cichanouska: Pratasiewicz był bity i torturowany w areszcie

 

Pytany o tematy piątkowej rozmowy prezydenta z Cichanouską, Szczerski powiedział, że "jesteśmy jako Polska zaangażowani w obronę wolności, praw obywateli na Białorusi". - Uważamy, że każdy naród ma prawo do życia w wolności, wedle własnego wyboru. Naszą pierwszorzędną troską jest kwestia także prześladowania, represji wobec Polaków na Białorusi - zaznaczył.

 

Stąd - dodał - rozmowa dotyczyć będzie "sytuacji na Białorusi oraz tego, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa może okazać solidarność z tymi obywatelami Białorusi, w tym Polakami, którzy podlegają dziś represjom".

Była kandydatka na prezydenta

Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r. i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo tego według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc.

 

Po wyborach Cichanouska została zmuszona do emigracji przez służby Łukaszenki.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie