Wojna w Donbasie. Od początku konfliktu zginęło 240 dzieci

Świat
Wojna w Donbasie. Od początku konfliktu zginęło 240 dzieci
Polsat News/ zdj. ilustracyjne
Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie

Od 2014 roku wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainie poniosło śmierć ponad 240 dzieci - głosi uzasadnienie rezolucji przyjętej we wtorek przez ukraiński parlament. 56 dzieci zaginęło, a według różnych źródeł od 167 do nawet ponad 500 dzieci zostało rannych - dodano.

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła rezolucję mającą na celu upamiętnienie dziecięcych ofiar wojny w Donbasie. Postanowiła, że 4 czerwca - kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji - będzie dniem ich pamięci.

 

Za przyjęciem rezolucji głosowali deputowani wszystkich frakcji oprócz prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy-Za Życie. W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji na Ukrainie, zwłaszcza w obwodach donieckim i ługańskim, od 2014 roku zginęło ponad 240 dzieci. 56 dzieci zaginęło, a według różnych źródeł od 167 do nawet ponad 500 dzieci zostało rannych.

Konflikt w Donbasie

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

 

ZOBACZ: Ukraina. Po siedmiu latach częściowo zniesiono godzinę policyjną w Donbasie

 

Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję separatyści proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - Doniecką i Ługańską. Walki między siłami ukraińskimi a rebeliantami pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie