Nowy minister cyfryzacji. Będzie nim Janusz Cieszyński

Polska
Nowy minister cyfryzacji. Będzie nim Janusz Cieszyński
Polsat News
Był wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zostanie nowym Ministrem Cyfryzacji

Według ustaleń dziennikarzy Interii, Janusz Cieszyński wraca do rządu. Były wiceminister zdrowia, będzie odpowiedzialny za cyfryzację w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Janusz Cieszyński w latach 2018-2020 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Odpowiadał tam m.in. za cyfryzację ochrony zdrowia, w tym za e-recepty. Był także członkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przy premierze.

 

Z Mateuszem Morawieckim współpracował już wcześniej - był jego doradcą w Ministerstwie Rozwoju, a następnie w Ministerstwie Finansów. W latach 2016-2017 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

Wiceprezydent Chełma 

Po rezygnacji z MZ Cieszyński został wiceprezydentem Chełma. Odpowiadał za "wdrożenie projektu cyfryzacji Urzędu Miasta, koordynację projektu budowy Medycznego Miasteczka oraz współtworzonej przez siebie miejskiej strategii walki z COVID-19, a także współpracę z Kancelarią Premiera i administracją rządową" - podano wówczas.

 

Formalnie nominację Cieszyński ma odebrać w przyszłym tygodniu.

 

- To są decyzje w gestii pana premiera, nie mogę komentować tych informacji - przekazał Cieszyński Interii. 

 

Obecnie sfera cyfryzacji podlega bezpośrednio KPRM. Obowiązki ministra cyfryzacji pełni aktualnie premier Mateusz Morawiecki.

"Afera respiratorowa"

Nazwisko Cieszyńskiego pojawiło się również w sprawie zakupu respiratorów od firmy należącej - według mediów - do handlarza bronią w kwietniu ubiegłego roku. Wicepremier Jarosław Kaczyński, szef komitetu do spraw bezpieczeństwa, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że decyzja o zakupie sprzętu została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, a te "nie wiedziały przeciwwskazań". 

- To oświadczenie to potwierdzenie tego, co mówiliśmy razem z panem profesorem Łukaszem Szumowskim od początku tej sprawy. Warto wskazać, że informacje o konkretnych zakupach, które dokonywało ministerstwo, były dostępne na stronie internetowej. To nie jest tak, że ktoś coś w sposób sensacyjny ujawnił - mówił Cieszyński na antenie Polsat News pod koniec stycznia.

 

- To element politycznej walki związanej z tym, że w Polsce oprócz epidemii mieliśmy też wybory prezydenckie. Postanowiono uderzyć w profesora Łukasza Szumowskiego, który, jak wszyscy pamiętamy, w tych odczytach sondażów popularności miał 70 proc. - wyjaśniał były wiceminister zdrowia.

 

Cieszyński zapewnił, że MZ od samego początku sprawy współpracowało z przedstawicielami CBA, które "pozytywnie zaopiniowało transakcję". - Byliśmy przekonani, że ta transakcja, której sensu, moim zdaniem, nie ma co kwestionować, bo wszyscy wiedzą, że wtedy w Polsce były potrzebne respiratory, uda się zrealizować - dodawał.

 

Dodał, że nie "jego rolą jest ocenianie pracy służb specjalnych" i "od samego początku bardzo ściśle współpracowały, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa". Dodał, że jednym z zadań wicepremiera Kaczyńskiego, który stoi na czele Komitetu Bezpieczeństwa, jest "dokonywanie analiz związanymi ze sprawami wewnętrznymi i służbami". - Stąd to oświadczenie, które, moim zdaniem, jeśli chodzi o tę kwestię, zamyka temat - podsumował.

aml/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie