Polacy poszukiwali go 12 lat. Szef "mafii paliwowej" zatrzymany w Kijowie

Świat
Polacy poszukiwali go 12 lat. Szef "mafii paliwowej" zatrzymany w Kijowie
Policja Śląska
Łukasz B. został zatrzymany w Kijowie po 12 latach poszukiwań. Czeka go ekstradycja

Poszukiwano go przez 12 lat za oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Mimo że 44-letni Łukasz B. ukrył się poza granicami kraju, został namierzony przez śląskich "łowców głów". Dzięki współpracy polskich służb z gruzińskim Attaché i Ukraińską Policją Kryminalną, mężczyznę zatrzymano w Kijowie. Czeka w areszcie na ekstradycję do Polski.

Komenda Miejska Policji w Częstochowie rozpoczęła poszukiwania mężczyzny w 2009 roku. To wtedy Prokuratura Okręgowa w Częstochowie wydała list gończy za 32-letnim wówczas Łukaszem B. - mieszkańcem tego miasta. Szef "mafii paliwowej" był poszukiwany także na podstawie drugiego listu gończego, wydanego przez Prokuraturę Rejonową Częstochowa-Północ.

 

ZOBACZ: Chorzowski sąd odmówił aresztowania podejrzanego o gwałt na 14-latce

 

"Mężczyzna był poszukiwany za to, że w okresie od października 2000 do maja 2004 roku w Częstochowie, Siewierzu i innych miejscowościach na terenie kraju, działając wspólnie z innymi osobami, założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która miała na celu dokonywanie przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz karno-skarbowych" - poinformowała policja w komunikacie.

 

Po 3 latach poszukiwań, w 2012 roku, sprawę przejął Zespół Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śledczy stwierdzili, że Łukasz B. uciekł z Polski i pojechał do jednego z krajów poza Unią Europejską. W wyniku działań polskich służb, ustalono, że poszukiwany przebywa na terenie Ukrainy.

Międzynarodowe śledztwo

"W związku z tym nawiązano współpracę z urzędującym w Polsce Attaché do spraw policyjnych gruzińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Za jego pośrednictwem przekazano posiadane informacje bezpośrednio stronie ukraińskiej. Attaché zajął się również koordynacją współpracy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z Wydziałem Śledczym Ukraińskiej Policji Kryminalnej w Kijowie" - poinformowała policja.

Podrobił paszport, prowadził biznes

Dzięki międzynarodowej współpracy służb, ustalono, że poszukiwany 44-latek przebywa na terenie Ukrainy i posługuje się podrobionym paszportem. Wykorzystując fikcyjne dane, prowadził działalność gospodarczą i ukrywał się przed policją.

 

ZOBACZ: Francja. Aresztowano mężczyznę, który dzwonił 27 tys. razy na komisariaty i obrażał policjantów

 

Łukasz B. został zatrzymany 25 maja w Kijowie i obecnie przebywa w areszcie. Ukraiński sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na 40 dni. Służby wszczęły już procedurę zmierzającą do jego ekstradycji.

kmd/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie