Nauka stacjonarna. Wszyscy uczniowie w szkolnych murach

Polska
Nauka stacjonarna. Wszyscy uczniowie w szkolnych murach
PAP/Lech Muszyński
Uczniowie wszystkich klas wrócili do nauki stacjonarnej

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się stacjonarnie, a połowa zdalnie. Badania pokazują, że dzieci i młodzież po roku izolacji są w złej kondycji psychicznej.

Dziś Bogdan Rymanowski będzie rozmawiał o tym z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem, który będzie gościem programu "Gość Wydarzeń" w Polsat News. Transmisja od 19:20

 

Uczniowie młodsi z klas I-III szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej wrócili wcześniej - 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.

 

W poniedziałek wygasają dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki, ograniczające naukę stacjonarną w szkołach dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych na rzecz nauki w trybie hybrydowym, które zastąpiło wcześniejsze zawieszające naukę w szkołach dla tych uczniów. Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wszyscy uczą się na terenie szkoły

Wygaśnięcie tych przepisów oznacza, że od poniedziałku wszystkie szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym - uczniowie i słuchacze będą uczyć się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach? "Rozważamy taką możliwość"

 

W szkołach mają być stosowane wytyczne sanitarne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół, w których wskazano najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakimi są: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych i wietrzenie pomieszczeń.

 

WIDEO: Dzieci wróciły do szkół w kiepskiej kondycji psychicznej

  

Najdłuższy w Europie czas jaki polscy uczniowie spędzili na nauce zdalnej spowodował, że teraz trzeba będzie wyrównać edukacyjna lukę. Badania w Europie Zachodniej pokazały, że przez czas pandemii uczniowie przyswoili od 20 do 30 procent mniej treści. W Polsce badania trwają. 

 

- Ta luka będzie ciążyła tym pokoleniom w przyszłości i są badania, są szacunki jak to może później wpływać na wynagrodzenie młodych ludzi w przyszłości. Wynagrodzenie może być nawet o kilka procent mniejsze - skomentował dla "Wydarzeń" Polsatu Tomasz Galderowicz, ekspert do spraw edukacji Evidence Institute.

Wpływ pandemii na dzieci

Badania pokazują, że dzieci i młodzież są w złej kondycji psychicznej. Rok izolacji spowodował, że 70 procent uczniów ma wahania nastroju, a 40 problemy z koncentracją. U 10 procent zaobserwowano symptomy depresji. Większość mówi o pogorszeniu relacji z rówieśnikami.

 

Grafika: Wpływ izolacji na dzieci i młodzieżPolsat News
Grafika: Wpływ izolacji na dzieci i młodzież

 

 

66 procent korzysta z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać. Prawie połowa zbyt późno zasypia i za długo śpi w ciągu dnia.

 

W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowe rozporządzenie, w którym zapisano, że zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą realizowane w pełnym wymiarze godzin w tradycyjny sposób, tj. stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.

 

Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.

 

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.

 

Jednocześnie, biorąc pod uwagę specyfikę organizacji kształcenia na turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, zachowano możliwość, aby turnusy, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r. mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Możliwości nauki zdalnej

W rozporządzeniu znalazł się też zapis wydłużający do 31 grudnia 2021 r. możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

W placówce, której funkcjonowanie zostanie w całości lub w części ograniczone, zajęcia mają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Gdy zawieszone zajęcia nie mogą być prowadzone w ten sposób, dyrektor placówki ma ustalić inny sposób ich odbywania.

 

ZOBACZ: Uczniowie wracają do szkół. Zaczynają naukę hybrydową

 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, z sierpnia ub.r., w jednostkowych przypadkach dyrektor przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego sanepidu, może zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.

 

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

ac/ aml/PAP/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie