Czarnoskóry 18-latek przed sądem wz. z postrzeleniem aktywistki Black Lives Matter

Świat
Czarnoskóry 18-latek przed sądem wz. z postrzeleniem aktywistki Black Lives Matter
Pixabay
Prokurator Carol Udenze powiedziała w sobotę w sądzie, że policja nie uważa, by Johnson była celem zamierzonego ataku.

18-letni czarnoskóry Cameron Deriggs stanął w sobotę przed sądem w związku z postrzeleniem w głowę czołowej brytyjskiej aktywistki ruchu Black Lives Matter (BLM) Sashy Johnson. Dzień wcześniej formalnie został oskarżony o próbę zabójstwa.

Derrigs jest jednym z pięciu mężczyzn, którzy we wtorek zostali aresztowani w związku ze sprawą, pozostałych czterech zwolniono za kaucją. Podczas sobotniej wstępnej rozprawy przed sądem magistrackim Derrigs nie przyznał się do winy. Następny etap procesu odbędzie się przed sądem koronnym 25 czerwca.

 

27-letnia Sasha Johnson, mimo przebytej operacji, nadal znajduje się w stanie krytycznym, po tym jak w nocy z 22 na 23 maja została postrzelona w głowę podczas przyjęcia w ogrodzie jednej z posesji w Peckham, w południowym Londynie.

 

Postrzelona na przyjęciu

 

Prokurator Carol Udenze powiedziała w sobotę w sądzie, że policja nie uważa, by Johnson była celem zamierzonego ataku. Wcześniej policja informowała, że Johnson została postrzelona przez czterech czarnoskórych mężczyzn, którzy wdarli się na przyjęcie i nic nie wskazuje, by atak był wymierzony w nią lub by miał związek z jej działalnością.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Postrzelono aktywistkę Black Lives Matter. Kobieta walczy o życie

 

Peckham to jedna z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Londynu - ponad 50 proc. mieszkańców jest rasy czarnej.

 

Założone przez Johnson ugrupowanie polityczne Taking the Initiative Party (TTIP), które w niedzielę 23 maja poinformowało o incydencie w mediach społecznościowych, sugerowało, że postrzał miał związek z działalnością Johnson i twierdziło, że miała ona otrzymywać liczne groźby śmierci.

Kim jest Sasha Johnson?

Sasha Johnson stała się znana jako organizatorka brytyjskich protestów Black Lives Matter latem zeszłego roku, m.in. wskutek stylizacji nawiązującej do amerykańskiego ruchu Czarnych Panter. Ubrana zwykle była w czarny beret, kamuflażowe spodnie i kamizelkę chroniącą przed ciosami nożem.

 

Rozgłos przyniosły jej też kontrowersyjne, radykalne hasła. Wzywała np. do stworzenia "rejestru przestępców rasowych", na podstawie którego ludzie mogliby zostać niedopuszczani do pracy, utworzenia w Wielkiej Brytanii "czarnej milicji", pozbawienia funduszy istniejących sił policyjnych, gdyż te - jej zdaniem - przypominają Ku Klux Klan. Domagała się też przyznania czarnoskórym "reparacji podobnych do tych za Holokaust", gdyż jak twierdzi, kapitalizm dyskryminuje ich rasowo.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie