W przyszłym tygodniu dostawy 3,7 mln szczepionek. Najwięcej Pfizera

Polska
W przyszłym tygodniu dostawy 3,7 mln szczepionek. Najwięcej Pfizera
PAP/Darek Delmanowicz
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm.

W przyszłym tygodniu - w poniedziałek - do Polski dotrze 2,4 mln dawek szczepionki firmy Pfizer - poinformował w sobotę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Prezes Kuczmierowski powiedział, że na wtorek zaplanowane są dostawy szczepionek od AstraZeneca - 868 tys. sztuk oraz 237 tys. jednodawkowego preparatu firmy Johnson & Johnson. W przyszłą sobotę oczekiwany jest transport 250 tys. dawek szczepionki firmy Moderna.

 

Taka też liczba szczepionek Moderny - 250 tys. 800 sztuk - dotarła w sobotę do składnicy RARS w Wąwale.

Opóźnienia dostawy AstraZeneki

Jak zaznaczył Kuczmierowski, przyszłotygodniowa dostawa od AstraZeneca pierwotnie była planowana na poniedziałek, ale rano w sobotę firma poinformowała, że szczepionki trafią do Polski jednak we wtorek.

 

ZOBACZ: Facebook: Wyciek koronawirusa z laboratorium przestaje być teorią spiskową

 

- Oznacza to być może konieczność przesunięcia szczepień drugimi dawkami AstryZeneki dla części pacjentów, jednak od środy te szczepienia będą mogły być zrealizowane - zapewnił Kuczmierowski.

Cztery szczepionki

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstraZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

 

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

pgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie