Pożar kontenerowca z chemikaliami. Płonie od tygodnia

Świat
Pożar kontenerowca z chemikaliami. Płonie od tygodnia
Twitter/Indian Coast Guard
Na pokładzie kontenerowca znajduje się ponad 300 ton paliw

Siódmy dzień trwa akcja gaszenia pożaru na przewożącym chemikalia kontenerowcu X-Press Pearl zakotwiczonym ok. 18 km na północny zachód od Kolombo. Jednostce grozi pękniecie, co doprowadzi do wycieku setek ton paliwa - ostrzega w czwartek agencja AFP.

Pożar wybuchł w czwartek 20 kwietnia, gdy statek przewożący 1486 kontenerów, w których znajduje się m.in. 25 ton kwasu azotowego i inne chemikalia czekał na wejście do portu w Kolombo.

Ewakuacja załogi

To właśnie wyciek kwasu miał doprowadzić do pożaru, ogień następnie szybko rozprzestrzenił się na statku, zajmując kontenery i nadbudówkę - donoszą agencje. We wtorek ewakuowano liczącą 25 osób załogę. Wiele z kontenerów spadło do morza, spalone elementy ze statku są wyrzucane na brzeg.

 

 

W czwartek do akcji ratunkowej prowadzonej przez statki ratunkowe i holowniki Sri Lanki i Indii dołączyli ściągnięci z Europy strażacy i eksperci, którzy mają pomóc w uratowaniu statku. W wysiłkach ratowników przeszkadzają silne wiatry monsunowe.

 

 

Na pokładzie X-Press Pearl znajduje się ponad 300 ton paliw. Według lankijskiego urzędu ochrony środowiska morskiego (MEPA) pożar osłabił konstrukcję całego statku do tego stopnia, że może ona pęknąć, doprowadzając do wycieku ropy.

 

ZOBACZ: Egipt może się domagać miliarda dolarów odszkodowania za blokadę Kanału Sueskiego

 

Przy tych warunkach powstrzymanie wycieku wydaje się niemożliwe, nie jesteśmy w stanie odholować statku, na okolicznych plażach zostanie rozmieszczone wojsko, które w razie zanieczyszczenia paliwem oczyści wybrzeże - przekazała agencji AFP szefowa MEPA Dharshani Lahandapura.

 

X-Press Pearl wyruszył z portu Hazira w Indiach i zmierzał do Singapuru, pod którego flagą pływa jednostka. Po drodze statek miał się zatrzymać w Kolombo.

dk/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie