Chiński system nadzoru wykrywa nastroje ludzi. Testowany jest na mniejszości ujgurskiej

Świat
Chiński system nadzoru wykrywa nastroje ludzi. Testowany jest na mniejszości ujgurskiej
edwardbrownca / Pixabay, fot. ilustracyjne
Chiny testują narzędzie monitoringu nastroju

System kamer, który korzysta ze sztucznej inteligencji wykrywającej emocje, jest testowany na mniejszości ujgurskiej w północno-zachodnim stanie Sinciang, podało w środę BBC.

Informację o tym przekazał pod warunkiem zachowania anonimowości inżynier oprogramowania, który instalował tego typu systemy na posterunkach policyjnych w prowincji Sinciang, która ma opinię najbardziej inwigilowanego regionu w Chinach. Mieszczą się w niej potępiane przez opinię międzynarodową tzw. "centra reedukacyjne", w których przetrzymuje się ponad milion osób, głównie Ujgurów, przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej. W całym Sinciangu mieszka ich ok. 12 mln i są obiektem represji ze strony władz. Pekin tłumaczy, że inwigilacja w regionie jest konieczna wobec "separatystów", którzy mogą zagrozić bezpieczeństwu kraju.

Detektor emocji Ujgurów

Źródło BBC pokazało zdjęcia pięciu Ujgurów, na których na komisariatach policji przeprowadzono testy rozpoznawania emocji. "Chiński rząd używa ich jako obiekty różnych eksperymentów, podobnie jak szczury w laboratoriach. Umieszczaliśmy detektor emocji trzy metry od badanego. Urządzenie jest podobne do wykrywacza kłamstw, ale jego technologia jest znacznie bardziej zaawansowana" - tłumaczył informator.

 

ZOBACZ: Chiny chcą uruchomić własną cyfrową walutę. "Groźniejsza niż bomby jądrowe Kima"

 

Informator dodał też, że system AI uczy się, jak wykrywać i analizować co kilka minut zmiany w wyrazie twarzy, badając pory skórne. Oprogramowanie tworzy wykres kołowy, w którym czerwony segment reprezentuje negatywny lub niespokojny stan umysłu. System ma być przeznaczony do „wstępnej oceny” emocji.

"Życie bez ograniczeń"

Chińska ambasada w Londynie nie odpowiedziała na pytania BBC dotyczące korzystania z tego oprogramowania w prowincji, ale przekazała, że „prawa polityczne, ekonomiczne i społeczne oraz wolność wyznania religijnego we wszystkich grupach etnicznych w Sinciangu są w pełni zagwarantowane". „Ludzie żyją w harmonii bez względu na pochodzenie etniczne i cieszą się stabilnym i spokojnym życiem bez ograniczeń wolności osobistej” - dodano.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie