Test wykrywający koronawirusa w oddechu. Wynik w minutę

Świat
Test wykrywający koronawirusa w oddechu. Wynik w minutę
PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
System wykorzystuje jednorazowe ustniki i został zaprojektowany tak, by badani nie zakażali się od siebie nawzajem.

Władze medyczne Singapuru wydały tymczasową zgodę na używanie podobnego do testera trzeźwości systemu wykrywającego zakażenie SARS-CoV-2 na podstawie analizy wydychanego powietrza - informuje w poniedziałek Reuters. Test daje wynik w około minutę.

Produkt stworzył lokalny start-up Breathonix związany z Narodowym Uniwersytetem Singapuru. Badania kliniczne wykazały ponad 90-procentową skuteczność testu. System określa, czy dana osoba jest zainfekowana czy nie, na podstawie analizy związków chemicznych w wydychanym powietrzu.

 

Firma poinformowała, że we współpracy z ministerstwem zdrowia pracuje nad próbnym wdrożeniem produktu na jednym z przejść granicznych Singapuru z Malezją. Analiza oddechu będzie przeprowadzana obok stosowanego obecnie szybkiego testu antygenowego na obecność SARS-CoV-2. Jeżeli wynik badania oddechowego będzie pozytywny, obowiązkowy będzie dodatkowy test metodą PCR.

 

ZOBACZ: Indonezja. 150 testów na Covid-19 użyli nawet... 20 tys. razy

 

System wykorzystuje jednorazowe ustniki i został zaprojektowany tak, by badani nie zakażali się od siebie nawzajem.

 

Breathonix przekazał, że to pierwszy test tego typu zarejestrowany w Singapurze, a firma prowadzi rozmowy na temat jego dalszego wykorzystania z kilkoma instytucjami z kraju i zagranicy. Podobne systemy opracowano już w kilku innych państwach, w tym w Holandii i Indonezji - pisze Reuters.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie