Ryzykowne bonusy za szczepienie. Firmy narażają się na wypłatę odszkodowań

Polska
Ryzykowne bonusy za szczepienie. Firmy narażają się na wypłatę odszkodowań
PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO
"W rezultacie niektóre przedsiębiorstwa przyznają bonusy, a pozostałe nie decydują się na takie rozwiązania" - czytamy w "DGP"

Firmy oferują zatrudnionym np. dzień wolny lub dodatek pieniężny za zaszczepienie się. Tym samym narażają się na ryzyko wypłaty odszkodowań z tytułu nierównego traktowania - pisze "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałek.

"Pracownicy, którzy nie chcą lub nie mogą się zaszczepić, mają prawo domagać się rekompensaty. W przypadku dni wolnych ryzyko jest mniejsze (o ile firma prawidłowo ich udzieli), ale w razie zastosowania innych bonusów trzeba liczyć się z roszczeniami" - ocenia dziennik.

 

Według "DGP", problemu by nie było, gdyby wcześniej wprowadzono odpowiednie przepisy, a teraz jest już za późno.

 

ZOBACZ: Francja. Sanofi: badania potwierdzają skuteczność naszej szczepionki przeciw Covid-19

 

Gazeta przypomina, że do Sejmu trafił projekt Lewicy w tej sprawie, który przewiduje, że dzień przyjęcia szczepionki będzie wolny dla zatrudnionych na umowie o pracę oraz zleceniobiorców - z prawem do wynagrodzenia. O tym, czy taki przepis wejdzie w życie, zdecyduje większość w Sejmie, czyli posłowie Zjednoczonej Prawicy. A ci wskazują na jego mankamenty.

"Propozycja jest spóźniona"

"Propozycja jest spóźniona. Do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło już kilkanaście milionów osób, które nie miały zagwarantowanego dnia wolnego. Argument ten może mieć decydujące znaczenie przy ocenie projektu. Oczywiście czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie" - podkreśla poseł PiS, członek podkomisji ds. nowelizacji kodeksu pracy oraz kodeksu postępowania administracyjnego Marek Ast.

 

Zdaniem gazety, wszystko wskazuje jednak na to, że rząd postanowił pozostawić tę sprawę do rozstrzygnięcia i swobodnej decyzji pracodawców. "W rezultacie niektóre przedsiębiorstwa przyznają bonusy, a pozostałe nie decydują się na takie rozwiązania" - czytamy w "DGP".

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie