Rekordowe straty linii Ryanair. Najgorszy wynik od 35 lat

Biznes
Rekordowe straty linii Ryanair. Najgorszy wynik od 35 lat
Pixabay/novakrider
Irlandzkie linie lotnicze Ryanair zanotowały stratę wynoszącą 815 milionów euro

Rekordową stratę wynoszącą 815 milionów euro zanotowały w minionym roku finansowym irlandzkie niskokosztowe linie lotnicze Ryanair. Ale zdaniem ich prezesa Mchaela O'Leary'ego odbicie na rynku lotniczym już się zaczęło.

Jak poinformowała w poniedziałek firma, w ubiegłym roku finansowym, czyli do marca 2021 roku, przewiozła 27,5 mln pasażerów, podczas gdy rok wcześniej było to 149 milionów. W efekcie rok finansowy zakończył się stratą wynoszącą 815 mln euro, która jest wprawdzie nieco niższa niż przewidywały prognozy mówiące o 834 mln, ale i tak oznacza radykalną zmianę sytuacji w stosunku do poprzedniego roku, gdy firma osiągnęła nieco ponad miliard euro zysku.

 

- To lepiej niż przewidywaliśmy, ale nadal jest to dość traumatyczna strata dla linii lotniczej, która przez 35 lat naszej historii stale osiągała zyski - powiedział O'Leary.

Początek ożywienia na rynku lotniczym

Ryanair oświadczył, że w obecnej sytuacji w związku z pandemią Covid-19 nie jest możliwe prognozowanie dokładnych wyników finansowych, ale jeśli szczepienia będą prowadzone zgodnie z harmonogramami, to "ostrożnie uważa, że prawdopodobny wynik za rok finansowy 2022 jest obecnie blisko progu rentowności".

 

Firma spodziewa się, że w bieżącym roku finansowym liczba przewiezionych pasażerów będzie bliżej dolnych poziomów w przedziale między 80 a 120 mln. Ryanair jest największą pod względem liczby obsługiwanych pasażerów linią lotniczą w Europie.

 

O'Leary dodał, że już teraz widać początek ożywienia na rynku lotniczym w Europie. Wskazał, że liczba rezerwacji wzrosła z około 500 tys. tygodniowo na początku kwietnia do 1,5 miliona tygodniowo teraz. - Jeśli, jak się obecnie przewiduje, większość ludności europejskiej zostanie zaszczepiona do września, to wierzymy, że możemy oczekiwać silnego ożywienia od października do marca - powiedział.

dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie