Komisja Europejska i USA ostrzegają Chiny. Chodzi o handel międzynarodowy

Świat
Komisja Europejska i USA ostrzegają Chiny. Chodzi o handel międzynarodowy
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay/ dimitrisvetsikas1969
Komisja Europejska i władze USA wspólnie ostrzegły Chiny przed prowadzeniem polityki, której efektem są zakłócenia w handlu międzynarodowym.

Komisja Europejska i władze USA wspólnie ostrzegły Chiny przed prowadzeniem polityki, której efektem są zakłócenia w handlu międzynarodowym. Bruksela i Waszyngton zagroziły Pekinowi "pociągnięciem do odpowiedzialności".

Komisja Europejska wraz ze Stanami zjednoczonymi ostrzegły Chiny przed wprowadzeniem polityki, która zakłóci handel międzynarodowy. Członkowie napisali specjalne oświadczenie.

KE zawiesi zwiększanie ceł

- Stany Zjednoczone i państwa członkowskie UE są sojusznikami i partnerami, mającymi podobne interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego jak i demokratyczne gospodarki rynkowe. Mogą (zatem) współpracować w celu promowania wysokich standardów, rozwiązywania wspólnych problemów i pociągania do odpowiedzialności takich krajów jak Chiny, które wspierają politykę zakłócającą handel - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez przedstawicielkę USA ds. handlu Katherine Tai, amerykańską minister handlu Ginę Raimondo oraz wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska ma zająć się oceną Krajowych Planów Odbudowy w najbliższych tygodniach

 

KE zadeklarowała również, że w ramach wysiłków na rzecz ożywienia stosunków transatlantyckich tymczasowo zawiesi zwiększanie ceł na amerykańską stal i aluminium. - Daje nam to przestrzeń do znalezienia wspólnych rozwiązań tego sporu i zajęcia się globalną nadwyżką mocy produkcyjnych - oznajmili sygnatariusze oświadczenia, zwracając uwagę, że problem ten jest powodowany głównie przez "strony trzecie".

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie