12 influencerów odpowiada za większość fake newsów dotyczących szczepień

Świat
12 influencerów odpowiada za większość fake newsów dotyczących szczepień
Pixabay
Fragment raportu Center for Countering Digital Hate

Z raportu organizacji Center for Countering Digital Hate wynika, że 65 proc. wszystkich fake newsów i mitów związanych ze szczepieniami na COVID-19, pochodzi od dwunastu influencerów. Organizacja wykazała sieć powiązań, które mają świadczyć o ich wpływie na popularność nieprawdziwych teorii.

Center for Counterin Digital Hate to brytyjsko-amerykańska organizacja non-profit, która działa od 2017 roku. Jej celem statutowym jest działanie na rzecz walki z nienawiścią i dezinformacją w sieci. Organizacja swoimi działaniami próbuje wywierać presje na cyfrowych gigantach, namawiając do wprowadzenia mechanizmów ograniczających rozprzestrzenianie niesprawdzonych informacji.

 

Fragment raportu Center for Countering Digital Hate
Fragment raportu Center for Countering Digital Hate

12 czołowych graczy

Z raportu wynika, że 65 proc. wszystkich kłamstw i mitów dotyczących szczepionek na Covid-19 pochodzi z 12 kont liderów mediów społecznościowych. Raport zawiera analizę przepływu ruchu między stronami, a także sugestie, że każdy z przedstawionej listy miał wyraźny interes w kształtowaniu nieprawdziwych teorii dotyczących szczepień.

 

ZOBACZ: USA przeznacza miliardy na dostęp do Internetu w czasie pandemii COVID-19

 

Na liście znalazło się 12 konkretnych nazwisk z informacją, na jakich platformach prowadzą działalność:

 1. Joseph Mercola
 2. Robert F. Kennedy, Jr.
 3. Ty oraz Charlene Bollinger
 4. Sherri Tenpenny
 5. Rizza Islam
 6. Rashid Buttar
 7. Erin Elizabeth
 8. Sayer Ji
 9. Kelly Brogan
 10. Christiane Northrup
 11. BenTapper
 12. Kevin Jenkins

Prywatna działalność

W raporcie znajdziemy również informacje o tym, jak zarabiają, gdzie działają i jakim organizacjom patronują wspomniane osoby. 

 

Joseph Mercola, numer jeden na liście, od wielu lat zarabia jako lekarz medycyny alternatywnej. Prowadzi gabinety, w których udziela rad dotyczących naturalnych metod zdrowienia. Poza konsultacjami, których udziela również za pośrednictwem sieci, mężczyzna zarabia na sprzedawaniu suplementów diety i naturalnych wyrobów medycznych. 

 

ZOBACZ: Więzienie w zawieszeniu za fake newsa na temat koronawirusa

 

Marcola jest autorem książki "Truth About COVID-19", w której stara się udowodnić, że pandemia koronawirusa to wymysł elit.

 

Kolejne miejsce na liście zajął Robert F. Kennedy JR., spokrewniony z byłym prezydentem USA. Organizacja, której przewodniczy Kennedy od lat wydaje publikacje, wygłasza odczyty i prelekcje, które mają podważać zasadność stosowania szczepionek. 

Element wspólny

Na dalszych miejscach listy znajdują się działacze organizacji antyszczepionkowych, współwłaściciele firm produkujących suplementy diety, leki wspomagające walkę z Covid-19 oraz autorzy książek podważających istnienie pandemii.

 

Jak twierdzą autorzy raportu, publikacja ma być narzędziem nacisku na właścicieli portali społecznościowych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na zablokowanie kont opisanych w raporcie.

ko/prz/Center for Countering Digital Hate/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie