Szczepienia i alkohol. Po przyjęciu preparatu trzy dni abstynencji

Polska
Szczepienia i alkohol. Po przyjęciu preparatu trzy dni abstynencji
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
- Podsumowując, nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - zaznaczył szef WIM

Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu szczepionki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne - mówi "Super Expressowi" dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

Dyrektor WIM w rozmowie z "SE" został między innymi zapytany o to, czy i kiedy można spożywać alkoholu po szczepieniu. - Generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologiczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani, a jesteśmy, tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny. Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną - tłumaczył dziennikowi Gielerak.

 

- W związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne - podkreślił.

 

- Podsumowując, nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - zaznaczył szef WIM.

 

"Ma 70 proc. skuteczności"

 

Gielerak został również zapytany o bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca. - To szczepionka wektorowa, czyli taka sama jak firmy Johnson&Johnson. Co prawda ta ostatnia jest jednodawkowa i to jest jej przewaga, którą doceniają szczególnie młodzi ludzie, ale skuteczność AstryZeneki jest nawet do 10 proc. wyższa - mówił.

 

ZOBACZ: Którym preparatem chcą szczepić się Polacy? Przeważa jedna szczepionka

 

- Jeżeli chodzi o ryzyka związane z przyjęciem szczepionek wektorowych, to one są tożsame i mamy tutaj do czynienia z ewidentną manipulacją w publicznym przekazie. Wszystkie te szczepionki niosą ze sobą ryzyka, przede wszystkim zakrzepowo-zatorowe, ale podkreślamy, że są to ryzyka minimalne. Mamy jedno, dwa zdarzenia na milion zaszczepionych osób, więc korzyści z zaszczepienia są nieporównywalnie większe - ocenił.

 

"Więc na pytanie, czy jest to dobra szczepionka odpowiadam: tak. Ma 70 proc. skuteczności" - dodał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie