Rok 2020 najgorętszym w historii Hiszpanii

Świat
Rok 2020 najgorętszym w historii Hiszpanii
pixabay/user32212/zdj. ilustracyjne
Według raportu od 1900 r. do 2020 r. temperatura powietrza w Hiszpanii wzrosła o 1,7 st. Celsjusza.

Rok 2020 był najgorętszym w historii Hiszpanii - wynika z raportu służb meteorologicznych tego kraju, na jaki powołała się w piątek wicepremier Teresa Ribera, odpowiedzialna w rządzie Pedro Sancheza za resort ekologii i demografii.

Podczas popołudniowej konferencji w Madrycie Ribera podziękowała parlamentarzystom za przyjęcie w czwartek pierwszej w historii Hiszpanii ustawy dotyczącej działań na rzecz walki z ocieplaniem się klimatu.

 

ZOBACZ: Chcieli pomalować sprayem mury na Wawelu. Aktywiści klimatyczni z zarzutami

 

Wicepremier powiedziała, że podczas prac legislacyjnych bazowano na najnowszym raporcie państwowej agencji meteorologicznej AEMET, z którego wynika, że 2020 był najgorętszym rokiem w historii Hiszpanii.

 

Według cytowanego dokumentu od 1900 r. do 2020 r. temperatura powietrza w Hiszpanii wzrosła o 1,7 st. Celsjusza.

Raport AEMET

Eksperci AEMET stwierdzili w raporcie, że zjawisko ocieplania się temperatury powietrza nasili się w najbliższych dekadach i do 2100 r. wzrośnie o kolejne 3,3 st. Celsjusza.

 

ZOBACZ: Szczyt klimatyczny. Biden wzywa do współpracy w przejściu na czystą energię

 

Według państwowej agencji meteorologicznej średnią temperaturą zanotowaną w 2020 r. w Hiszpanii było 14,8 st. Celsjusza, czyli o 1 st. Celsjusza więcej w porównaniu z temperaturą notowaną w latach 1981-2010.

 

W ocenie kierownictwa AEMET częste rekordy temperatur w Hiszpanii, notowane w ostatnich 30 latach, są konsekwencją szybko postępujących na świecie zmian klimatycznych.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie