Hiszpania. Policjanci bili protestujących. Śledztwo umorzone

Świat
Hiszpania. Policjanci bili protestujących. Śledztwo umorzone
pixabay

Sąd w Barcelonie umorzył we wtorek śledztwo w sprawie pobicia protestujących przez policjantów. Do starć doszło w 2017 roku podczas referendum niepodległościowego Katalonii.

W 2017 roku odbyło się referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Doszło wtedy do gwałtownych starć pomiędzy policją a protestującymi. Śledztwo było prowadzone przeciwko wysokim rangą policjantom hiszpańskiej policji, którzy mieli wydać rozkazy dotyczące bicia protestujących. 

 

Referendum, które odbyło się wtedy, władze hiszpańskie uznały za nielegalne. 

 

ZOBACZ: Niemcy. Minister spraw zagranicznych spodziewa się wzrostu liczby imigrantów

 

Sąd stwierdził również, że hiszpańscy funkcjonariusze policji krajowej nie użyli podczas katalońskiego plebiscytu “nieuzasadnionej siły”, a jedynie postępowali tak, jak wymagała tego sytuacja. Innego zdania jest organizacja Human Rights Watch, która opublikowała raport, w którym stwierdziła, że policja hiszpańska użyła nieadekwatnej siły do sytuacji. 

900 rannych

Katalońskie służby medyczne po protestach referendalnych poinformowały, że w wyniku starć z policją rannych zostało 900 osób. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii, że rannych w starciach zostało 19 policjantów i 14 żandarmów. 

 

Dwa lat po referendum w 2019 roku hiszpański Sąd Najwyższy skazał na 9-13 lat więzienia katalońskich polityków w tym członków regionalnego rządu, którzy organizowali referendum.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie