Zobaczył flagę leżącą na chodniku. "Cichy Bohater"

Polska
Zobaczył flagę leżącą na chodniku. "Cichy Bohater"
Twitter
Mężczyzna zauważył leżącą w kałuży na chodniku polską flagę

W mediach społecznościowych pojawiło się wideo, na którym widać mężczyznę, który zareagował widząc polską flagę leżącą w kałuży na chodniku. Jego postawa została doceniona przez internautów. Jak się okazało mężczyzna widoczny na nagraniu to żołnierz.

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Są jednak ludzie, którzy udowadniają, że o symbolach narodowych warto pamiętać nie tylko od święta.

 

Jedną z takich osób jest pewien mężczyzna z Radomia, który przejeżdżając ulicą Słowackiego, zauważył leżącą w kałuży na chodniku polską flagę.

 

ZOBACZ: Polska flaga była na powierzchni Księżyca wraz z Neilem Armstrongiem

 

Zatrzymał auto na poboczu, podniósł flagę, a następnie złożył ją i położył na parapecie budynku, z którego najprawdopodobniej spadła. 

 

Aby wiatr nie porwał jej po raz kolejny, obciążył ją kamieniami. Całą sytuację zarejestrowały kamery monitoringu. Wideo cieszy się dużą popularnością w internecie. "Prawdziwy Patriota" - napisał jeden z komentujących, "Porządny chłop" - dodał inny. 

 

 

Część z komentujących miała jednak wątpliwości, czy mężczyzna widoczny na nagraniu nie jest aktorem, a cała sytuacją inscenizacją. Jak się jednak okazało, to żołnierz służący w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

 

ZOBACZ: Święto flagi. Kilka powodów, dlaczego świętujemy 2 maja

 

"W 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu jest Cichy Bohater, który pokazał, że żołnierzem się jest, a nie bywa... a nasze symbole narodowe zawsze traktujemy z największą godnością! Szanujemy taką postawę" - poinformowano na Twitterze. 

 

 

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

 

Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy – nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

dk/ml/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie