Nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o Jerozolimę

Świat
Nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o Jerozolimę
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Do eskalacji napięć we Wschodniej Jerozolimie i na terenach okupowanych dochodzi z powodu planu wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w poniedziałek na nieformalnym posiedzeniu, aby przedyskutować narastające napięcia we Wschodniej Jerozolimie, gdzie dochodzi do starć palestyńskich demonstrantów z izraelską policją - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Według tych źródeł posiedzenie odbędzie się na wniosek 2/3 państw wchodzących w skład tego gremium, m. in. Chin, Francji, Norwegii, Tunezji i Irlandii.

 

ZOBACZ: Izrael: Sąd Najwyższy odroczył rozprawę dot. eksmisji Palestyńczyków ze Wschodniej Jerozolimy

 

W sobotę w starciach między izraelską policją a palestyńskimi demonstrantami w różnych dzielnicach Wschodniej Jerozolimy ponad 50 osób zostało rannych. Izraelskie siły bezpieczeństwa użyły granatów hukowych, gumowych kul, a także armatki wodnej do rozproszenia demonstrantów.

 

W kolejnym dniu starć we Wschodniej Jerozolimie palestyńscy demonstranci rzucali w poniedziałek kamieniami w policjantów na placu przed meczetem Al-Aksa w Jerozolimie, zaś policja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego. Według agencji AFP ranne zostały setki osób.

 

Jak informuje agencja AP, zgromadzeni przed meczetem na Wzgórzu Świątynnym Palestyńczycy mieli rzucać kamieniami w funkcjonariuszy stojących na ulicy przylegającej do kompleksu. Policja odpowiedziała granatami hukowymi i gazem, rzucając je na plac przed meczetem.

"Głębokie zaniepokojenie"

"Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymującymi się aktami przemocy w okupowanej Wschodniej Jerozolimie a także możliwymi wysiedleniami rodzin palestyńskich z ich domów" - głosi oświadczenie rzecznika ONZ Stephane Dujarrica.

 

Dodał, że szef ONZ "wezwał Izrael do zaprzestania wyburzeń i wysiedleń" oraz do zachowania i przestrzegania "status quo świętych miejsc".

Eskalacja napięć

W piątek w starciach demonstrantów z policją w pobliżu meczetu Al-Aksa, na Wzgórzu Świątynnym w w Jerozolimie, zostało rannych co najmniej 205 Palestyńczyków i 17 funkcjonariuszy policji.

 

Do eskalacji napięć we Wschodniej Jerozolimie i na terenach okupowanych dochodzi z powodu planu wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie