Wielka Brytania. Sadiq Khan burmistrzem Londynu na drugą kadencję

Świat
Wielka Brytania. Sadiq Khan burmistrzem Londynu na drugą kadencję
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Sadiq Khan z żoną i psem w drodze na wybory

Dotychczasowy burmistrz Londynu Sadiq Khan z Partii Pracy wygrał czwartkowe wybory i pozostanie na tym stanowisku na drugą kadencję - ogłoszono w sobotę wieczorem. Jego zwycięstwo okazało się jednak mniej przekonujące niż wskazywały sondaże.

Khan dostał nieco ponad milion głosów pierwszego wyboru, czyli 40 proc., a jego główny rywal, Shaun Bailey z Partii Konserwatywnej - niespełna 900 tys., czyli niespełna 36 proc. Ponieważ żaden z 20 kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza nie uzyskał ponad 50 proc. głosów pierwszego wyboru, dwaj pierwsi - czyli Khan i Bailey - przeszli do drugiej rundy, w której uwzględniane były zarówno głosy pierwszego, jak i drugiego wyboru. Khan dostał ponad 1,2 mln głosów pierwszego i drugiego wyboru (55,2 proc.), a Bailey - niecałe 980 tys. (44,8 proc.).

 

ZOBACZ: Włochy: burmistrz miasteczka zabroniła mieszkańcom chorować. Nie mają lekarza

 

To jednak mniejsza różnica niż wskazywały przedwyborcze sondaże. Część z nich wskazywała, że Khan nawet ma szanse zwyciężyć już dzięki głosom pierwszego wyboru, co nie udało się dotychczas żadnemu burmistrzowi Londynu, zaś jeśli doszłoby do drugiej rundy - pokonałby Baileya stosunkiem głosów ok. 60:40 proc.

 

 

Pogratulował Trzaskowski

"Gratuluję wygranej w wyborach burmistrzowskich!" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Tak bardzo się cieszę, że obywatele Londynu doceniali Twoją ciężką pracę na rzecz Twojego miasta w ostatnich latach, szczególnie w czasie pandemii" - zaznaczył Trzaskowski. "Londyn jest i pozostanie otwarty!" - podkreślił.

 

Trzyletnia kadencja

Potwierdzeniem pewnego przesunięcia politycznych preferencji londyńczyków są również - niepełne jeszcze - wyniki wyborów do Zgromadzenia Londynu. Wprawdzie Partia Pracy pozostanie największą frakcją w 25-osobowym Zgromadzeniu, ale jej stan posiadania najprawdopodobniej zmniejszy się z 12 do 11 członków.

 

Zarówno nowa kadencja Khana, jak i Zgromadzenia będą trwały tylko trzy lata, zamiast zwyczajowych czterech. Celem tego jest powrót do normalnego harmonogramu wyborczego. Pierwotnie wybory miały się odbyć w maju zeszłego roku, ale z powodu epidemii koronawirusa zostały przełożone o rok, a poprzednia kadencja władz została wydłużona.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie