Rejestracja na szczepienia. Ważna zmiana dla jednego rocznika

Polska
Rejestracja na szczepienia. Ważna zmiana dla jednego rocznika
PAP/Leszek Szymański
W Polsce wykonano dotąd ponad 13 mln szczepień przeciw COVID-19.

Odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Skierowania otrzymają wyłącznie osoby, które do 9. maja ukończyły 18 lat.

W związku z nadchodzącą rejestracją kolejnej grupy wiekowej (roczniki 2000-2003) poinformowano, że skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia.

 

Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dot. szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. "W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16-17 lat" - poinformowano.

 

"Biorąc pod uwagę wpływ, jaki ta decyzja może mieć na proces rejestracji, odraczamy decyzję o wystawianiu skierowań dla części pacjentów z rocznika 2003. Zasady rejestracji i szczepień tej grupy zostaną zakomunikowane po wydaniu opinii Rady Medycznej" -dodano.

 

Rejestracja kolejnych roczników

 

Rejestracja osób na szczepienie przeciw COVID-19 od kwietnia uwalniana jest sukcesywnie. W sobotę mogą to zrobić trzy roczniki 1997, 1998 i 1999, czyli osoby w wieku 22, 23 i 24 lat oraz wszyscy ci, których grupa wiekowa już ruszyła, a nie zrobili tego jeszcze.

 

W niedzielę przyjdzie czas na ostatnie roczniki uwzględnione w kalendarzu szczepień. To osoby w wieku od 18 do 21 lat, czyli te, które przyszły na świat w latach 2000-2003. Oznacza to, że od 9. maja e-skierowanie będzie miał już każdy pełnoletni Polak.

Jak się zapisać?

E-skierowania wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Skierowanie to obecnie mają wystawione już wszystkie osoby w wieku 22 lat i starsze, jak również osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że na początku roku zadeklarowały taką wolę na stronie pacjent.gov.pl.

 

ZOBACZ: Nowy rekordowy dzienny bilans szczepień przeciw COVID-19. Ponad 400 tys.

 

Osoby z wystawionym e-skierowaniem mogą zapisać się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 za pośrednictwem infolinii 989.

W pełni zaszczepiono 3,5 mln Polaków

W Polsce wykonano dotąd ponad 13 mln szczepień przeciw COVID-19. W czwartek preparat podano ponad 400 tys. razy, co jest najwyższym dziennym bilansem.

 

W pełni zaszczepionych jest 3,45 mln Polek i Polaków. Osoby te przyjęły dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

 

Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,98 mln), śląskim (1,5 mln) i wielkopolskim (1,1 mln). Najmniej w woj. opolskim (330 tys.), lubuskim (347 tys.) i świętokrzyskim (370 tys.).

pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie