Znany ksiądz oskarżony o składanie fałszywych zeznań. W tle molestowanie dzieci

Polska
Znany ksiądz oskarżony o składanie fałszywych zeznań. W tle molestowanie dzieci
pixabay/zdj. ilustracyjne
Proces rozpoczął się w środę w zwoleńskim sądzie. Ksiądz nie przyszedł.

W sądzie w Zwoleniu (Mazowieckie) rozpoczął się proces ks. Stanisława S., który - według śledczych - złożył fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz składał nieprawdziwe zeznania; kapłan twierdził, że ktoś pomawia go w internecie o wykorzystywanie seksualne dzieci. To dawny współpracownik antykomunistycznej opozycji i były kapelan radomskiej "Solidarności".

Zdaniem śledczych, fakty były jednak inne. Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu potwierdziło, że znany radomski kapłan i wychowawca młodzieży w latach 80. i 90. XX w. wykorzystywał seksualnie dzieci. Miało do tego dochodzić podczas obozów harcerskich i sportowych, które organizował duchowny.

 

ZOBACZ: Ksiądz oskarżony o molestowanie. Prokurator zażądał 6 lat więzienia

 

Mimo zgromadzonego materiału dowodowego, prokuratura nie mogła jednak skierować do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie, ponieważ czyny zarzucane kapłanowi uległy przedawnieniu.

 

Śledztwo ws. molestowania seksualnego dzieci zostało więc umorzone. Sprawą będzie natomiast zajmować się Państwowa Komisja ds. Pedofilii, która wystąpiła do prokuratury o udostępnienie zgromadzonych przez śledczych materiałów.

 

Składanie fałszywych zeznań

 

Prokuratura skierowała natomiast do Sądu Rejonowego w Zwoleniu akt oskarżenia przeciwko ks. S. Chodziło o zarzuty dotyczące złożenia fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa oraz składania fałszywych zeznań. Duchowny zawiadomił bowiem prokuraturę, że ktoś w internecie pomawia go o wykorzystywanie seksualne dzieci. Ksiądz zapewniał, że nigdy nie dopuścił się takich czynów.

 

ZOBACZ: "Obrzydliwa farsa". Ksiądz o wyznaniach ofiar pedofilii w Kościele

 

Proces rozpoczął się w środę w zwoleńskim sądzie. Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza, podczas pierwszej rozprawy odczytany został akt oskarżenia.

 

Ksiądz Stanisław S. nie stawił się w sądzie.

 

Oddalony wniosek

 

Jego obrońca wniósł o prowadzenie rozprawy pod nieobecność oskarżonego. Adwokat złożył też wniosek o wyłączenie jawności rozprawy. Sąd jednak ten wniosek oddalił, uznając że oskarżony jest osoba znaną, a ważny interes społeczny uzasadnia jawność rozprawy.

 

W trakcie pierwszej rozprawy przesłuchano 8 świadków, w tym osoby pokrzywdzone. Rozprawa została odroczona do 19 lipca.

 

Ks. Stanisław S. to znany radomski kapłan, dawny współpracownik opozycji, b. kapelan radomskiej "Solidarności", wieloletni wychowawca młodzieży, organizator obozów i szkoleń karate dla dzieci i młodzieży.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie