Włochy. Po leku uzależnił się od seksu i hazardu. Dostanie 600 tys. euro odszkodowania

Świat
Włochy. Po leku uzależnił się od seksu i hazardu. Dostanie 600 tys. euro odszkodowania
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
60-letni mężczyzna skierował sprawę do sądu, domagając się zadośćuczynienia z powodu inwalidztwa oraz strat finansowych, jakie poniósł

Ponad 600 tys. euro odszkodowania musi zapłacić koncern farmaceutyczny Pfizer mieszkańcowi Włoch, który po leku na chorobę Parkinsona popadł w uzależnienie od hazardu i seksu. Wyrok w tej sprawie utrzymał sąd apelacyjny w Mediolanie - podał w środę dziennik "La Stampa".

60-letni mężczyzna skierował sprawę do sądu, domagając się zadośćuczynienia z powodu inwalidztwa oraz strat finansowych, jakie poniósł, gdy - jak twierdzi - z powodu efektów ubocznych lekarstwa musiał zwolnić się z pracy.

 

Gazeta zaznacza, że wcześniej ten mieszkaniec środkowych Włoch nigdy nie dotknął nawet żadnej "zdrapki", bo jego rodzice prowadzili bar z kolekturą i widział skutki uzależnienia od gier.

Znane skutki uboczne

Ponad 20 lat temu zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona i przepisano lek koncernu Pfizer. To wtedy pojawiły się u niego objawy uzależnienia. Jak się podkreśla, są to znane obecnie skutki uboczne, ale wtedy nie były wymienione w ulotce lekarstwa. Mężczyzna zwrócił się o pomoc do kancelarii adwokackiej w Turynie i skierował pozew cywilny przeciwko koncernowi.

 

ZOBACZ: Zabił autystycznych synów, by dostać odszkodowanie. Za pieniądze kupił dom

 

Odszkodowanie zasądził sąd pierwszej instancji w marcu 2020 roku, a obecnie utrzymał je sąd apelacyjny. Kwota zadośćuczynienia to ponad 600 tys. euro.

 

W uzasadnieniu wyroku sędziowie napisali, że każda firma farmaceutyczna musi skrupulatnie przestrzegać reguł badań eksperymentalnych i protokołów przed wprowadzeniem leku na rynek, a także udzielać odpowiednich informacji na temat możliwych niepożądanych efektów ubocznych. W tej kwestii, jak zaznaczono, ulotka została zaktualizowana późno, bo w 2007 roku.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie