Premier: Składam najlepsze życzenia trwania w polskości
Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty – przekazał w niedzielę w nagraniu wideo premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych powiedział, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone w niedzielę, "przypadają w przeddzień majowej jutrzenki swobody" – święta Konstytucji 3 maja.
- Wspominanie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji jest wspaniałą okazją do podkreślenia poczucia wspólnoty, wspólnoty, której nie wyznaczają granice państwa, ale pamięć, tożsamość i solidarność z rodakami – podkreślił premier.
Morawiecki wyraził przekonanie, że dla każdego z Polaków, gdziekolwiek żyją, majowe święta mają szczególny wymiar – budują i umacniają patriotyzm, rodzą troskę o byt państwa i przyszłość narodu. Premier przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, który wskazywał, że wolności nie można posiadać ani zużywać, ale trzeba stale ją zdobywać i tworzyć.
Premier w Wilnie
- W tym wymiarze nie do przecenienia jest rola Polonii oraz Polaków poza granicami kraju. Odczuwam szczególną satysfakcję, że tegoroczne święto mogę uczcić w Wilnie – mieście szczególnie bliskim milionom polskich serc. To tu spotykam się ze wspaniałą polską społecznością – powiedział Morawiecki.
Dodał, że w trakcie tej wizyty będzie obecny na uroczystości podpisania aktu erekcyjnego rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie. - Składam dziś wszystkim Państwu najlepsze życzenia trwania w polskości oraz owocnej pracy na rzecz jedności i poczucia narodowej wspólnoty. Obyśmy jako Polacy mogli w pokoju i w szacunku, dokądkolwiek zaniosło nas nasze życiowe przeznaczenie, stale zdobywać i tworzyć wolność, o którą z determinacją oraz wyjątkową wizją zabiegali i walczyli nasi przodkowie – powiedział.
Szef rządu rozpoczął w niedzielę rano wizytę na Litwie. Morawiecki omówi z litewską premier Ingridą Szimonyte m.in. sprawy związane z Unią Europejską, tematy dwustronne, a także zagadnienia z zakresu polityki regionalnej.
Czytaj więcej