1 maja na drogach. Policja zatrzymała rekordową liczbę nietrzeźwych kierowców

Moto
1 maja na drogach. Policja zatrzymała rekordową liczbę nietrzeźwych kierowców
PAP/Adam Warżawa
W trakcie majówki nad bezpieczeństwem na polskich drogach czuwa około 5 tysięcy policjantów

W pierwszy dzień majowego weekendu policjanci w całym kraju zatrzymali 426 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. To liczba znacznie wyższa niż w roku ubiegłym – przekazał kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Z danych zebranych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że 1 maja doszło do 54 wypadków, w których 76 osób zostało rannych, a pięć osób straciło życie. Policjant poinformował, że statystyki dot. osób zabitych na drodze są zbliżone do danych z lat ubiegłych.

 

Nietrzeźwych kierowców dwa razy więcej 

 

Policjanci z "drogówki" zatrzymali w sobotę 426 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. - To liczba znacznie wyższa niż w roku ubiegłym. 1 maja 2020 roku funkcjonariusze zatrzymali 282 osoby, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu – przekazał kom. Robert Opas.

 

1 maja w 122 przypadkach kierowcom zatrzymano prawo jazdy, ponieważ przekroczyli dozwoloną prędkość i ponad 50 km/h. To z kolei liczba znacznie mniejsza niż rok wcześniej. W 2020 r. w pierwszy dzień maja prawo jazdy z powodu nadmiernej prędkości straciło 296 osób.

 

5 tys. policjantów na drogach 

 

W trakcie majówki nad bezpieczeństwem na polskich drogach czuwa około 5 tysięcy policjantów. - Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu - podkreślił komisarz.

 

ZOBACZ: Patenty Polaków na majówkę. Raport "Wydarzeń"

 

Robert Opas apelował do kierowców o szczególną rozsądek i ostrożność na drodze, w związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. - W wielu miejscach w kraju pada deszcz, a mokra nawierzchnia zdecydowanie wydłuża moment zatrzymania pojazdu. Wszyscy kierowcy powinni o tym pamiętać – zauważył.

 

Funkcjonariusze "drogówki" podczas kontroli sprawdzają, czy użytkownicy pojazdów korzystają z pasów bezpieczeństwa, zwracają również uwagę na sposób przewożenia dzieci w pojazdach.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie