Rada Ministrów przyjęła i przesłała Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy

Polska
Rada Ministrów przyjęła i przesłała Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy
Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki

Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów. Ma go również już Komisja Europejska - poinformował w piątek późnym wieczorem wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

"Przed nami ważne głosowanie już 4 maja w Sejm RP. Pokażmy, że są sprawy, które nie mogą dzielić" - napisał na Twitterze Buda. 

 

4 maja Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE; projekt we wtorek przyjął rząd.

 

Decyzja o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE, dotyczy Funduszu Odbudowy gospodarek państw unijnych po pandemii.

 

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

 

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

jo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie