Kradzieże samochodów w Warszawie. Zatrzymano trzech mężczyzn

Polska
Kradzieże samochodów w Warszawie. Zatrzymano trzech mężczyzn
kom. Piotr Świstak/policja.waw.pl
Stołeczna policja zatrzymała złodziei samochodów

Policjanci odzyskali dwa jeepy i jednego hyundaia, które w kwietniu zniknęły z warszawskich parkingów. Zatrzymano trzech mężczyzn. Jak ustalił polsatnews.pl, od początku roku do końca marca w Warszawie skradziono blisko 200 pojazdów. Większość policyjnych postępowań została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy.

Jak przekazała Komenda Stołeczna Policji częściowo zdemontowane dwa jeepy i hyundai tucson, które zostały skradzione w kwietniu z warszawskich parkingów odnalazły się na jednej z posesji w Wiktorowie - w powiecie warszawskim zachodnim.

 

Zatrzymano trzech mężczyzn

 

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji w związku ze sprawą zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który usłyszał cztery zarzuty paserstwa i został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Kolejnym zatrzymanym jest 31-latek - znany policjantom złodziej samochodów. Mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem do pojazdu i został aresztowany na trzy miesiące. Cztery zarzuty paserstwa przedstawiono natomiast zatrzymanemu 55-latkowi, który pomagał w demontażu kradzionych pojazdów.

 

 

Z informacji policjantów stołecznej "samochodówki", którzy przeprowadzili akcję w Wiktorowie wynikało, że mieszkający tam mężczyzna ma związek z kradzieżami pojazdów i ich demontażem. Policjanci ustalili, że na posesję 47-latka trafił jeep skradziony kilka dni wcześniej z warszawskiego Bemowa.

 

ZOBACZ: Policjanci z drogówki w pościgu za złodziejem [WIDEO]

 

Jak informuje KSP, funkcjonariusze, chcąc upewnić się, że to właśnie w tym miejscu dochodzi do demontażu samochodów, zaczęli obserwację posesji. W trakcie działań na tyłach zabudowań gospodarczych zauważyli jeepa. Auto miało zdemontowane tylne drzwi po obu stronach, a silnik i zderzak były przykryte czarną folią; w pobliżu samochodu policjanci zauważyli też mężczyznę.

 

Policjanci, podejrzewając, że pojazd jest kradziony oraz że mężczyzna mógłby usunąć numery pozwalające zidentyfikować auto, weszli na teren posesji.

 

Wskazówką bilet parkingowy

 

- W trakcie szczegółowego sprawdzenia okazało się, że w jeepie została również zdemontowana deska rozdzielcza. Policjanci sprawdzili w systemie informatycznym numer VIN pojazdu. Potwierdziły się przypuszczenia, że był on poszukiwany przez funkcjonariuszy komisariatu policji na Bemowie - przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

 

 

Marczak dodał, że policjanci przeszukali pomieszczenie gospodarcze, w których odnaleźli częściowo zdemontowanego, kolejnego jeepa oraz hyundaia, w którym usunięto miejsca z numerami identyfikacyjnymi.

 

- W ustaleniu, czy pojazd był kradziony pomógł policjantom bilet parkingowy z numerem rejestracyjnym, znaleziony wewnątrz. Ta informacja potwierdziła, że auto zostało skradzione z terenu działania KRP II - poinformował rzecznik KSP.

 

ZOBACZ: Uciekał przed policją przez autostradę i podziemny parking. Miał narkotyki [WIDEO]

 

W przypadku drugiego jeepa okazało się, że pojazd skradziono z terenu podlegającego pod KRP Warszawa III. Jak informuje stołeczna policja, w trakcie prowadzonych działań policjanci zabezpieczyli zagłuszarkę sygnału GPS i GSM z 16 antenami oraz kolejną zagłuszarkę sygnału GPS i GSM wraz ze wzmacniaczem i 10 antenami.

 

- Policjanci natknęli się również na beczkę, w której odnaleźli tablice rejestracyjne jednego z jeepów, a także cztery telefony komórkowe. Zabezpieczone pojazdy zostały odholowane na policyjny parking - powiedział Marczak.

 

47-letni właściciel posesji został zatrzymany i przewieziony na przesłuchanie do Komendy Stołecznej Policji, gdzie usłyszał cztery zarzuty za paserstwo i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

 

 

W wyniku dalszych czynności ustalono, kto mógł dostarczać kradzione samochody do demontażu. - W związku z powziętymi informacjami, funkcjonariusze "samochodówki" niezwłocznie ustalili miejsce pobytu podejrzewanego i wspólnie z kolegami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie, przed jedną z warszawskich siłowni zatrzymali wielokrotnie karanego już wcześniej złodzieja samochodowego - poinformował rzecznik KSP.

 

Dodał, że 31-latek został przewieziony do Komendy Stołecznej Policji, gdzie usłyszał zarzuty dokonania kradzieży z włamaniem pojazdu. Sąd podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

 

Wideo: zatrzymanie złodziei samochodów

  

Policjanci ustalili również adres osoby, która pomagała w demontażu kradzionych samochodów. Mężczyzna został zatrzymany w miejscowości Zaborów. Jak informuje policja, 55-latek przyznał się do demontażu pojazdów, miał jednak zaznaczyć, że robił to jesienią ubiegłego roku. Mężczyzna usłyszał cztery zarzuty paserstwa. 

 

Kradzieże samochodów w stolicy - statystyki

 

Z ustaleń polsatnews.pl wynika, że od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku ze stołecznych ulic skradziono 198 pojazdów. Umorzono blisko 80 proc. (154) postępowań z powodu "niewykrycia sprawcy". 

 

Liczba kradzieży spada. W pierwszym kwartale 2020 roku w Warszawie skradziono 212 aut, w 2019 - 306, a w 2018 - 344. 

jo/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie