Znaczki znikną z listów poleconych. Co je zastąpi?

Polska
Znaczki znikną z listów poleconych. Co je zastąpi?
Pixabay/kropekk_pl
Tylko kilka dni dzieli nas od zmiany sposobu opłacania listów poleconych

Tylko do końca kwietnia tego roku wysyłka listów poleconych może być opłacana w postaci tradycyjnych znaczków pocztowych. Znaczki jednak nie znikają, nadal naklejać się je będzie na listy "zwykłe" - poinformowała we wtorek Poczta Polska.

"Od 1 maja br. na listach poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym, w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka »R«, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową" - czytamy w komunikacie spółki.

 

"Rozwiązanie to przygotowano w celu uproszczenia zasad nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzowania formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, a także przyspieszenia procesu obsługi klientów w placówkach pocztowych" - wyjaśniła Poczta.

 

 

Obecnie listy polecone stanowią 1/3 wolumenu przesyłek całej korespondencji listowej obsługiwanej przez pocztowców. Firma wskazała, że dla klientów umownych od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co usprawnia logistykę związaną z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji.

 

Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.

 

Znaczki na "zwykłych" listach

 

Poczta wyjaśniła, że klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej: priorytetową – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania, pod warunkiem nadania listu do godziny 15-tej, oraz ekonomiczną – z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania. Można też skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych – elektronicznej.

 

Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. "zwykłych". Dodatkowo Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać także walory kolekcjonerskie dla hobbystów.

 

Znaczki pocztowe są elementem historii Poczty Polskiej od ponad 160 lat, dlatego spółka nie rezygnuje z okolicznościowych emisji filatelistycznych i nadal będzie je udostępniać odbiorcom, w tym kolekcjonerom - poinformowała Poczta. W najbliższym czasie zaplanowane są m.in. emisje znaczków: "Owady pożyteczne", "Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021", "Powstania Śląskie", "Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie". 

dk//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie