Plaga komarów na Słowacji. Pomóc mają drony

Świat
Plaga komarów na Słowacji. Pomóc mają drony
Pexels
Monitoring ponad tysiąca wylęgarni będzie prowadzony w tym roku przez mniej więcej 200 przeszkolonych wolontariuszy, a także przez ekspertów miejskich

Bratysława wzmocni monitoring wylęgarni komarów i wykorzysta drony do rozpylania preparatu biologicznego BTI - poinformował we wtorek burmistrz miasta Matusz Vallo. Drony mają pomóc wyeliminować larwy komarów w niektórych trudno dostępnych miejscach.

Operacja walki z komarami została zaplanowana jak operacja wojskowa - podkreślają media. Bratysława sięgnie po około 200 przeszkolonych wolontariuszy do zwalczania komarów, obok dronów zostanie wykorzystany śmigłowiec, działać będą też specjalne pułapki i koordynator do zwalczania komarów – poinformowała agencja TASR. Celem jest zapobieżenie intensywnej inwazji komarów, która w ostatnich latach nęka Bratysławę i jej okolice w miesiącach letnich.

 

ZOBACZ: USA, Luizjana: komary wybiły tysiące zwierząt. Wylęgły się po przejściu huraganu

 

Monitoring ponad tysiąca wylęgarni będzie prowadzony w tym roku przez mniej więcej 200 przeszkolonych wolontariuszy, a także przez ekspertów miejskich. Pozwoli to na zlokalizowanie miejsc wylęgania się owadów na etapie, na którym można zastosować skuteczny larwicyd BTI. Na terenie miasta znajduje się ponad tysiąc większych wylęgarni i setki do tysięcy mniejszych powstających sporadycznie miejsc, które zapewniają odpowiednie warunki do lęgu nowych owadów.

 

Zagrożenie likwidowane "w zarodku"

 

Władze miasta uznały, że chociaż nie można całkowicie zapobiec wylęganiu się komarów, w tym roku zagrożenie będzie likwidowane w zarodku, a więc jeszcze przed pojawieniem się dorosłych i uciążliwych osobników.

 

Burmistrz Bratysławy przekonywał, że w przeciwieństwie do oprysków chemicznych, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, preparat BTI nie szkodzi innym zwierzętom. Może być także stosowany na obszarach o wyższym stopniu ochrony przyrody, gdzie nie można stosować oprysków chemicznych. Ponadto BTI zabija komary już w stadium larwalnym, to znaczy przed ich wylęgiem.

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie